Moderne malerier
i Lyngby
2421/508Lyngby
Hans Voigt Steffensen: Dansende par, 2000/01. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2420/744
Olaf Rude: To herreportrætter. Sign. Olaf Rude. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 25. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2420/743
Jesper Knudsen: "I feel strange", 2001. Sign. JK; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/739
Leif Rydeng: To kystpartier. Sign. monogram 33. Bly og akvarel på papir. Lysmål 48 x 61,5 cm. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2420/738
Carl Falbe-Hansen: Gadeparti. Sign. C. Falbe-Hansen 65. Olie på lærred. 39 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/734
J. F. Willumsen: Kvindeportræt. Sign. J.F.W. 1904. Blyant på papir. Bladstørrelse 34 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2420/730
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. VSO. Olie på papir monteret på plade. 27 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/733
Ludvig Karsten: Modelstudie. Sign. L. Karsten med dedikation til Erik Strøyberg. Kul på papir. Lysmål 24 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/731
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. Mixed media på foto. Tre fotografier i én ramme. Bladstørrelse 10 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/705
Kay Christensen: "Digterens børn", 1970. Sign. Kay C. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/729
Jeppe Vontillius: To landskaber. Sign. JV 26-9-78 samt betegnet på blændrammen. 28 x 35 og 24,5 x 29. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2420/728
Hjalmar Bull: Opstilling. Usign. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/727
Gottfred Eickhoff: Studie af en siddende kvinde. Sign. Eickhoff. Pen og akvarel på papir. Lysmål 18 x 28.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2420/726
Tom M. Jensen: To kompositioner. Begge sign. på bagsiden. Olie på plade. 28 x 24. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/707
Kirsten Kjær: Portræt. Sign. Kirsten; sign. og betegnet på bagsiden "Malt på Island 1957". Akryl på lærred. 36 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/721
Jais Nielsen: Studie til Sankt Elisabeth Hospital. Sign. Jais. Akvarel på papir. Bladstørrelse 23 x 19.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/720
Mie Mørkeberg: Tsunami. Sign. Mie Mørkeberg 2013. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 46 x 63.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2420/718
Poul S. Nielsen: Model. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/717
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer og hus. Sign. VSO. Olie på karton monteret på lærred. 50 x 75.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/716
Folmer Bendtsen: Motiv fra Københavns havn. Sign. Folmer Bendtsen 60. Olie på plade. 34 x 47.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/715
Jais Nielsen: Engel. Sign. Jais 36. Oliekridt på papir. Lysmål 58 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/714
Peter Rothmeier Ravn: "This Is How I Move On", 2012. Sign. Olie på lærred. 60 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2420/713
Thorvald Hagedorn-Olsen: Landskab. Sign. Hagedorn-Olsen 53. Olie på lærred. 50 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/712
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer. Sign. VSO. Olie på karton monteret på lærred. 50 x 75.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/711
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. WSO. Olie på lærred. 73 x 54.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/709
Paul René Gauguin: Uden titel. Sign. Paul René Gauguin 64. Relief af kobber og mixed media. 49 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2420/691
Ib Andersen: Samling tegninger og skitser. Delvis sign. Tusch, akvarel og blyant på papir. Variable bladstørrelser. (19)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2420/668
Ellen Wilkens: Parti fra Pompeji. Sign. E.W. 22. Olie på lærred. 35 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/701
Frederik Næblerød: Uden titel. Sign. F. Næblerød 2020. Akvarel og blæk på papir. Bladstørrelse 32 x 24.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/703
Johannes Hofmeister: Blå figur ved havet. Sign. JH. Olie på lærred. 65 × 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2420/700
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel, ca. 1970. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2420/699
Nina Sten-Knudsen: "Portrait Of The Lacemaker As An Apple". Sign. Olie på lærred. 70 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2420/698
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 93.X.19. Mixed media på papir. Bladstørrelse 50 x 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2420/695
Gina Pellón: Uden titel. Sign. Gina Pellón. Mixed media på papir. Bladstørrelse 28 × 19.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2420/673
Hans Due: "Vintage Chewing Gum from Hamburg...". Sign. Akryl på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2420/689
Christine Swane: Parti fra Cher Floden, Frankrig. Sign. monogram. Akvarel og bly på papir. Lysmål 39 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/687
Sigurd Swane: Landskab. Sign. SSw. Olie på lærred. 50 x 56.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/684
Børge Biilmann Petersen: Herman Bang holder foredrag. Sign. BiiP. Oliekridt på papir. Lysmål 46 x 36,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/682
Harvey Tristan Cropper: Uden titel. Sign. Harvey Cropper '60. Olie på lærred. 51 x 56.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2420/674
Finleif Mortensen: Færøsk Bygd. Sign. F. Mortensen 04. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/679
Uffe Christoffersen: Komposition, 1978-79. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 130.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2420/676
Janusz Tyrpak: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 51 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/667
Ernst Zeuthen: Opstilling med blomst. Sign. Ernst Zeuthen. Olie på lærred. 42 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/665
Irving Resnikoff: Kubistisk komposition, Sign. I. Resnikoff. Olie på lærred. 64 x 53.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/643
Buster Bruun: Landskab. Sign. Buster 87. Olie på lærred. 62 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2420/628
Knud Kyhn: Liggende hjort. Sign. monogram 1949. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 24 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/634
Ib Eisner: "Haveselskabets have". Sign. Ib Eisner med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/616
Jørgen Boberg: "Ukendt forårsmaske". Sign. J. Boberg 63. Olie på lærred. 40 x 39.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2420/589
Lise Malinovsky: "Mand No. 2", 1992. Sign. Lise Malinsovsky. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/586
Johannes Hofmeister: Kystparti. Sign. JH. Olie på lærred. 74 x 89.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/583
Erik Clausen: Komposition. Sign. Clausen 2019. Akvarel på papir. Bladstørrelse 68 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/571
Judith Fischer-Hansen: "Hvide Tulipaner", 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2420/580
Lars Ravn: Uden titel. Sign. Lars Ravn 2003. Olie på plade. 75 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/574
Svend Johansen: Uden titel. Sign. monogram. Gouache på papir. Lysmål 48 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2420/562
Tiina Elina Nurminen: Uden titel fra serien "Outside", 2015. Sign. Olie på plade. 50 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/556
Carl-Henning Pedersen: Komposition med figurer. Sign. CHP, Mallorca 2003. Akvarel på papir. 32 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2420/550
Samuel Joensen-Mikines: Motiv fra Mykines. Sign. S. Joensen 29. Olie på lærred monteret på pap. 26 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2420/544
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. A.H.S. 05. Olie på lærred. 65x54.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2420/538
Hans Scherfig: Tapir, ca. 1942. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 33,5 x 43.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
2420/535
Michael Buthe: Uden titel. Sign. M. Buthe 1972. Mixed media på papir. 70 x 51.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/532
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. CHP, 1986; med dedikation. Akvarel på papir. Bladstørrelse 52 x 66.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2420/526
Niels Lergaard: Uden titel. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt