Moderne malerier
2420/709
Paul René Gauguin: Uden titel. Sign. Paul René Gauguin 64. Relief af kobber og mixed media. 49 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2420/691
Ib Andersen: Samling tegninger og skitser. Delvis sign. Tusch, akvarel og blyant på papir. Variable bladstørrelser. (19)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2420/668
Ellen Wilkens: Parti fra Pompeji. Sign. E.W. 22. Olie på lærred. 35 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/701
Frederik Næblerød: Uden titel. Sign. F. Næblerød 2020. Akvarel og blæk på papir. Bladstørrelse 32 x 24.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/703
Johannes Hofmeister: Blå figur ved havet. Sign. JH. Olie på lærred. 65 × 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2420/700
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel, ca. 1970. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2420/699
Nina Sten-Knudsen: "Portrait Of The Lacemaker As An Apple". Sign. Olie på lærred. 70 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2420/698
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 93.X.19. Mixed media på papir. Bladstørrelse 50 x 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2420/695
Gina Pellón: Uden titel. Sign. Gina Pellón. Mixed media på papir. Bladstørrelse 28 × 19.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2420/673
Hans Due: "Vintage Chewing Gum from Hamburg...". Sign. Akryl på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2420/689
Christine Swane: Parti fra Cher Floden, Frankrig. Sign. monogram. Akvarel og bly på papir. Lysmål 39 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/687
Sigurd Swane: Landskab. Sign. SSw. Olie på lærred. 50 x 56.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/684
Børge Biilmann Petersen: Herman Bang holder foredrag. Sign. BiiP. Oliekridt på papir. Lysmål 46 x 36,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/682
Harvey Tristan Cropper: Uden titel. Sign. Harvey Cropper '60. Olie på lærred. 51 x 56.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2420/674
Finleif Mortensen: Færøsk Bygd. Sign. F. Mortensen 04. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/679
Uffe Christoffersen: Komposition, 1978-79. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 130.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2420/676
Janusz Tyrpak: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 51 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/667
Ernst Zeuthen: Opstilling med blomst. Sign. Ernst Zeuthen. Olie på lærred. 42 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/665
Irving Resnikoff: Kubistisk komposition, Sign. I. Resnikoff. Olie på lærred. 64 x 53.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/664
Finn Pedersen: Figurer. Sign. Finn Pedersen. Oliekridt på papir. Lysmål 28 x 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2420/653
Svend Engelund: Landskab med udsigt til grønne marker. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 12 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/652
Svend Engelund: To kompositioner med figurer. Usign. Olie på malepap. Lysmål 14 x 19 og 12 x 21. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/643
Buster Bruun: Landskab. Sign. Buster 87. Olie på lærred. 62 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2420/644
Max Parylewicz: Uden titel. Sign. på bagsiden Max Parylewicz, 1991. Olie på lærred. 260 x 180.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/635
Odd Moe: "Fjordarme", 1994. Sign. på bagsiden Odd Moe med titel og datering. Olie på lærred. 120 x 150.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/628
Knud Kyhn: Liggende hjort. Sign. monogram 1949. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 24 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/634
Ib Eisner: "Haveselskabets have". Sign. Ib Eisner med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/626
Kai Führer: "Fast track". 1982. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/623
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 41 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/620
Johannes Hofmeister: Landskab i stormvejr. Sign. JH. Olie på plade. 16 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/616
Jørgen Boberg: "Ukendt forårsmaske". Sign. J. Boberg 63. Olie på lærred. 40 x 39.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2420/602
Axel Julius Revold: Sol over Lofotryggen. Sign. A. Revold 45. Olie på masonit. 73 x 92.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2420/596
Karl Bovin: Bakket landskab, sommer. Sign. Karl Bovin, Aasen, Jul 45. Olie på lærred. 69 x 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2420/593
Svend Wiig Hansen: Figurkomposition. 1981. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 38 x 30.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2420/589
Lise Malinovsky: "Mand No. 2", 1992. Sign. Lise Malinsovsky. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/586
Johannes Hofmeister: Kystparti. Sign. JH. Olie på lærred. 74 x 89.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/583
Erik Clausen: Komposition. Sign. Clausen 2019. Akvarel på papir. Bladstørrelse 68 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/581
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. M.B. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2420/571
Judith Fischer-Hansen: "Hvide Tulipaner", 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2420/580
Lars Ravn: Uden titel. Sign. Lars Ravn 2003. Olie på plade. 75 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/574
Svend Johansen: Uden titel. Sign. monogram. Gouache på papir. Lysmål 48 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2420/569
Eugène Brands: Uden titel. Sign. Brands, 72. Akvarel og olie på papir. Bladstørrelse 41 x 38.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
2420/562
Tiina Elina Nurminen: Uden titel fra serien "Outside", 2015. Sign. Olie på plade. 50 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/566
Frederik Næblerød: Uden titel. To kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. Hver 100 x 73. Uindrammet. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2420/560
Sven Dalsgaard: "Træ-mand", 1972. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard. Olie på lærred i kunstnerens ramme. 33,5 x 39.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2420/557
Jens Søndergaard: "Landskab, Mols". 1943. Sign. Jens Søndergaard 43. Olie på lærred. 85 x 101.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2420/556
Carl-Henning Pedersen: Komposition med figurer. Sign. CHP, Mallorca 2003. Akvarel på papir. 32 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2420/550
Samuel Joensen-Mikines: Motiv fra Mykines. Sign. S. Joensen 29. Olie på lærred monteret på pap. 26 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2420/545
Olivia Holm-Møller: Landskab. Sign. O.H.M. Olie på plade. 77 x 64.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2420/544
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. A.H.S. 05. Olie på lærred. 65x54.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2420/542
Henrik Busk Andersen: Figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 90 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/539
Peter Voigt: Figurkomposition. Sign. på bagsiden Peter Voigt, stemplet Peter Voigt 2023. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/538
Hans Scherfig: Tapir, ca. 1942. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 33,5 x 43.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
2420/536
Anton Rooskens: Figurkomposition, 1963. Sign. Rooskens med datering. Gouache på papir monteret på lærred. 27 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/535
Michael Buthe: Uden titel. Sign. M. Buthe 1972. Mixed media på papir. 70 x 51.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/533
Pierre Wemaëre: "Julliet souffle son feu", 1975. Sign. P. Wemäere. Olie på lærred. 72 x 92.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2420/532
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. CHP, 1986; med dedikation. Akvarel på papir. Bladstørrelse 52 x 66.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2420/526
Niels Lergaard: Uden titel. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2420/520
Carl-Henning Pedersen: Komposition med fugle, 1944. Usign. Olie på lærred. 25 x 29.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2420/517
Joachim Koester: Uden titel (Verdenskort). Sign. på bagsiden Joachim Koester 1990. Olie på lærred. 135 x 110.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2420/509
Trine Boesen: "Golden Garbage, 2007. Sign. på bagsiden Trine Boesen. Olie på lærred. 150 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2420/514
Daniel Enkaoua: "Arre la Violet au Sol", 2010. Sign. Enkaoua. Olie på lærred. 15,5 x 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK