Moderne grafik
i Lyngby
2423/526Lyngby
Michael Kvium: "Naiv opstilling". Sign. Kvium 95, 140/650. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/718
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2422/722
Walasse Ting: Uden titel. Sign. Ting 74, 9/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 86.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2422/714
Axel Salto: To figurer. Sign. Salto, eget tryk. Træsnit. Bladstørrelse 83 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2422/708
Hans Scherfig: "Ensom Elefant". Sign. Hans Scherfig 1966, 117/200. Litografi i farver. Lysmål 45 x 61.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2422/711
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA - 95, e.a. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 38.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2422/707
Asger Jorn: "OHÉ!", fra serien “Occupations”, 1960. Sign. Jorn 44, 6/50. Radering. Lysmål 15 x 12.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2422/705
Marcel Duchamp: Komposition. Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse 32 x 23. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2422/697
Christo: “Wall of Oil Barrels, The Iron Curtain, Rue Visconti, Paris”. Sign. Christo, 137/150. Bladstørrelse 89 x 61. U.r.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2422/691
Claus Carstensen: “Beckett-Mappen”. Alle blade sign. Carstensen, 8/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 38×28. Undrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2422/684
Bjørn Nørgaard: “De dage paven kom til Damaskus”. Komplet mappe, et tryk er indrammet. Bladstørrelse 60 × 65. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2422/688
Ejler Bille: “Otte farve litografier". Sign. Ejler Bille 88, 215/250. Litografi i farve. Bladstørrelse 26 x 20. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2422/685
Axel Salto: Uden titel. Sign. Salto. Træsnit. Bladstørrelse 23 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2422/679
Hans Scherfig: “Afrikansk elefant”. Sign. Scherfig 1971, 33/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 × 56. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2422/677
Martin Bigum: "Radical Myth (Judd)". Sign. Martin Bigum 94, HC. Litografi i farver. Lysmål 71 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2422/676
Corneille: “Femme et Faune familier”. Sign. Corneille 78, 77/100. Akvatinteradering. Lysmål 68 x 51.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2422/668
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. Ole Schwalbe 87. Serigrafi på lærred. 52 x 52.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2422/663
Mie Mørkeberg: "Masked". Sign. Mie Mørkeberg EA. Litografi i farver. 67 x 54,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2422/661
Morten Schelde: "Car". Sign. Morten Schelde, EA I/XIII. Litografi i farver. 76 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2422/660
Jacob Rantzau: "Digital Pacifier". Sign. Rantzau 22, EA. Litografi i farver. 65 x 48. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2422/649
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "Amazon", 1993. Sign. Erró 1993, 54/200. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 96 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2422/634
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "Indian", 1993. Sign. Erró 1993, XXIV/C. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 114 x 78. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2422/631
Marco Evaristti: “All Good Things Must Come To an End”, 2011. Fem C print i farver. Lysmål 56 × 40. (5)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2422/622
Robert Rauschenberg: Uden titel. Sign. Rauschenberg 80, 6/150. Offset i farver. Lysmål 80 x 59.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2422/616
Corneille: "L'arbre". Sign. Corneille 71, 117/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2422/598
Maurice Estève: "Matinailles", 1956. Sign. Estève, 105/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 56.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2422/592
"Derriere le Miroir". Usign. Elleve tidsskrifter med litografiske kompositioner. Udgivet af Galerie Maeght 1969-1975. 38 x 28. (11).
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2422/586
Martin Kippenberger: "Théodore Géricault - Martin Kippenberger, Le radeau de la Méduse". Sign. MK 96. Serigrafisk plakat.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/583
Maurice Estève: "Jour de Fête", 1952. Sign. Estève, Epreuve d'artiste 19/20. Litografi i farver. Lysmål 49 x 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2422/577
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2422/571
Mona Hatoum: "Unititled (Whisks)". Sign. Mona Hatoum. Litografi. Bladstørrelse 64 x 82. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2422/568
Ole Ahlberg: Uden titel. Sign. Alberg 07, 27/50. Giclée tryk. Lysmål 70 x 59.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2422/544
Per Kirkeby: "Perspektivet". Sign. PK 85, EA II/III. Træsnit. Bladstørrelse 80 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2422/514
Cai Guo-Qiang: Figurkomposition. Sign. Cai Guo-Qiang, 3/18. Litografi i farver. Bladstørrelse. 120 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2422/508
Pierre Alechinsky: “Sans l'ecorce”. Sign. Alechinsky 1991, F, 66/99. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 80 x 111.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2421/733
Poul Anker Bech: "Opbrud" Sign. Poul Anker Bech 1986, 35/80. Litografi i farver. 49x66.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2421/728
Jan Voss: Uden titel. Sign. Voss 84, 2/50. Træsnit i farver. Bladstørrelse 55 x 76.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2421/719
Walasse Ting: Komposition. Sign. Ting 90, Artist Proof. Litografi i farver. Lysmål 71 x 98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2421/716
Henry Heerup: “Aarstiderne”. Sign. Heerup, 916/999. Litografi i farver. Lysmål 49×137.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/701
Martin Erik Andersen: Jerndæksler. Usign. Unikatryk. Lysmål 56×86.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/677
Georg Jacobsen: Opstilling med æbler. Sign. Georg Jacobsen 1962, 50/50. Litografi i farver. Lysmål 45 x 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2421/698
Kirstine Roepstorff: To kompositoner. Begge sign. KRoff, 29/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 29. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/673
Carl-Henning Pedersen: “Nattergalen”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1985, H. C. Litografi i farver. Lysmål 56 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2421/684
Käthe Kollwitz: "Betendes Mädchen". Usign. Radering. Druck V.O. Felsing, Berlin. Lysmål 19x14.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2421/676
Georges Braque: Opstilling. Tryksign. G. B. Litografi i farver. Lysmål 64 x 46.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/670
Axel Salto: Dådyr. Sign. Salto, Prøvetryk. Træsnit i farver. Lysmål 58 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2421/675
Axel Salto: Opstilling med frugt. Sign. Salto, Eget Tryk 1928. Træsnit. Bladstørrelse 36 x 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/672
Georg Jacobsen: Opstilling med frugt. Tryksign. Georg Jacobsen 1959. Litografi i farver. Lysmål 36 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2421/667
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition med kvinde. Sign. Lerfeldt 77, 291/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 72 x 56.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/666
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1978. Litografi i farver. Bladstørrelse 76×56.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2421/663
Carl-Henning Pedersen: “Historien om en moder”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1985, H. C. Litografi i farver. Lysmål 56 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2421/656
Joseph Istler: Uden titel. Sign. Istler 45 og Istler 94, 80/80. Linoleumssnit og radering. Lysmål 16 x 12 og bladstørrelse 20 x 10. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/640
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard - 84, 181/500. Radering i farver. Lysmål 34 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2421/589
Richard Winther: Uden titel. Sign. R. Winther. Litografi i farver. Bladstørrelse 46 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2421/571
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition. Sign. Lerfeldt 88, 454/730. Litografi i farver. Lysmål 46 x 39.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2421/577
Salvador Dalí: To kompositioner fra ”The Twelve Tribes of Israel”, 1972-73. Begge sign. Radering i farver. 50 x 66. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2421/562
Kirsten Klein: "Vestjydske hegn II". Sign. Kirsten Klein. Fotogravure. Lysmål 26 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/565
Joachim Koester: "Spent in ways...", 1992. Sign. Joachim Koester, 1/2, på bagsiden. Silketryk i farver. Bladstørrelse 28 x 39,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/559
Hans Scherfig: “Elefanter på vej”. Sign. Scherfig 1978, 182/295. Litografi i farver. Lysmål 28 x 46.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2421/556
Per Kirkeby: Uden titel, 1978-79. 10 raderinger. Sign. Per Kirkeby 78/79, 5/10. Raderinger. Varierende mål. (5).
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2421/547
Hans Scherfig: “Flamingoer”. Sign. Scherfig 1978, Særtryk 2/13. Litografi i farver. Lysmål 43 x 28.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2421/523
Maurice Estève: "Rouge et bleu", 1963. Sign. Estève, Epr. d'A. Litografi i farver. Lysmål 77 x 51.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK