Kunst på fx lærred, træ, pap eller papir malet med oliemaling eller lignende. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre malerier
i Lyngby
2423/1Lyngby
Emanuel A. Petersen: "Midnatssol. Upernavik Skærgaard". Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/242
Harald Moltke: Opstilling med hvide liljer. Sign. Harald Moltke 1955. Olie på malepap. 55,5 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2422/229
Niels Simonsen: En vandpiberygende mand i turban. Usigneret. Olie på lærred. Lysmål 19,5 x 17.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2422/230
N. P. Mols: "I Forsommeren. Ved Snoghøj Koldinghuus." Sign. N. P. M. 14. Olie på lærred. 34 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2422/223
Ubekendt maler, 19. årh.: Interiør med plante, i baggrunden to statuetter. Usigneret. Olie på lærred. 55 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
300 DKK -
2422/217
David Monies: Portræt af en kvinde i sort kjole. Sign. D. Monies. Olie på malepap. 28 x 22.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2422/216
A. E. Kieldrup: Bjerghytter i et landskab og i baggrunden blå bjerge. Sign. monogram. Olie på lærred. 50 x 69.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2422/215
Flora Lion: Portræt af en ung pige med en sløjfe i håret. Sign. Flora Lion 08. Olie på lærred. 35,5 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2422/214
Aksel Jørgensen: Rigensgade set fra Sølvgade. Sign. A. J. 08. Olie på lærred. 45 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2422/213
Aage Bertelsen: "Optrækkende tordenvejr set mod Tornegaard Skov". Sign. Aage Berthelsen 37. Olie på lærred. 44 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/210
Jan Rawicz: Udsigt til en sneklædt plads med kaner. Sign. Jan Rawicz. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2422/209
Lorenz Frølich (efter Veronese): Detalje fra "The Wedding in Cana". Brylluppet i Kana. Usigneret. Olie på lærred. 72 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/208
Robert Panitzsch: Renæssanceinteriør med rygvendt kvinde. Sign. Rob. Panitzsch. Olie på lærred. 46 x 36,5.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2422/205
Caja Prytz: "Interiør". Interiør med en lille pige fordybet i leg. Sign. C. P. Olie på lærred. 43 x 46,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2422/203
Hans Smidth: Interiør med pige og ældre herre omkring et spisebord. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 32 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2422/201
Emmy Thornam: Opstilling med gule roser. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 30 x 40,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2422/200
Godfred Christensen: Udsigt med en regnbue over Munkebjerg. Sign. G. C. Munkebjerg 07. Olie på lærred. 27,5 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/197
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Et par paneler med putti og blomsterranker. Usignerede. Olie på lærred. Hver 96 x 56. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/169
Niels Simonsen: En bondegård i sol. Sign. N. S. 1854. Olie på papir monteret på malepap. Ca. 10 x 19.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2422/168
Arup Jensen: Slaget i Øresund 1658. Sign. Arup Jensen. Olie på lærred. 90 x 135.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2422/156
Italiensk maler, 18. - 19. årh.: Kanalparti med arkitekturfantasi. Usigneret. Olie på lærred. 66×136.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/145
Carl Bøgh: Køer ved et vandhul. Sign. Carl Bøgh. Pastel og kul på papir. Lysmål 101 x 135.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2422/139
August Schiøtt: Portræt af Magdalene Bruun. Sign. August Schiøtt 1847. Olie på lærred. 33,5 x 27,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2422/133
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en ung kvinde i empirekjole med en gylden kvast. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 59.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2422/121
H. C. Vantore: Et par portrætter af P. M. og A. C. Lillienskiold. Verso Sign. Hans Ch. Vantore cop. 1919. Olie på lærred. 76 x 60. Ovale. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2422/115
A. Riis Carstensen: Kajakroere i grønlandsk farvand. Sign. A. Riis Carstensen. Olie på lærred. 40 x 56,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2422/103
Hans Harder: Udsigt over Frederikslund ved Slagelse. 1868. Usigneret. Verso betegnet Hans Harder Sorø 1868. Olie på lærred. 65 x 86.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2422/91
F. C. Kiærschou: Udsigt fra Ermelunden mod Bernstorff Slot og Gentofte Kirke. Usigneret. Verso betegnet. 30 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2422/85
Alfred Benzon: "Parti fra Christiansholms Tørvemose mellem Klampenborg og Ordrup". Sign. monogram Christiansholms Mose 1882. Olie på lærred. 84 x 143.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2422/79
Carl Christian Gottlieb, efter Guercino: Abraham med slavinden Hagar og sønnen Ismael. Sign. Olie på lærred. 64,5 x 51,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2422/73
Ubekendt maler, 19. årh.: Besøg hos skomageren. Utydelig sign. Olie på lærred. 93 x 119.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2422/55
Andreas Hunæus: To portrætter af et ungt ægtepar. Hun sign. A. H. fec. 1834. Olie på lærred. 37 x 32. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2422/49
Pietro Krohn: Musicerende børn. Sign. P. K. Roma 75. Olie på lærred. 76,5 x 69.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2422/31
Elisabeth Jerichau Baumann: "Otto og Alfred Bang-Cruse. Jægerspris". Usigneret. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2422/25
Theodor Philipsen: "Kalve paa en Høj, Saltholm". Sign. monogram 1885. Olie på lærred. 27 x 30.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2422/19
Emanuel A. Petersen: Et skib og en isbjørn i snestorm. 1924. Sign. Em. A. P. Olie på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2422/13
Achille Granchi-Taylor: ”Visschers weduwe”. Fiskerens enke. Sign. A Granchi-Taylor 1901. Olie på lærred. 120 x 80.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2422/1
Nicolas de Largilliere, værksted, 17. årh.s slutning: Portræt af Charles le Brun (1619-1690). Usigneret. Olie på lærred. 80 x 64. Oval.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2421/231
Victor von Plessen: Palmer og strandhuse på en strand. Sign. V. v Plessen. Olie på malepap. Lysmål 49 x 58,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/228
F. C. Kiærschou: Udsigt over en sø med græssende kvæg på bredden. Sign. F.C. Kiærskou. Olie på lærred. 49 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2421/226
Carl von Schmidt-Phiseldeck: "Sommerdag paa Præstens Mark." Sign. C. Schmidt-Phiseldeck 1885. Olie på lærred. 30,5 x 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/225
Viggo Pedersen: "Stenpladsen ved Aunsø set over imod Kattrup. Sign. V. P. 19, verso Viggo Pedersen 1921. Olie på lærred. 42 x 62,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/213
Arthur Wasse: Portræt af en herre med hvid krave. Sign. A. Wasse 82. Olie på lærred. 65 x 52,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2421/224
Otto Bache: Portræt af en kvinde med blå kyse, og paraply. Sign. Otto Bache 1893. Olie på lærred. 56 x 57.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2421/222
Emilie Mundt: En mølle ved Farum. Sign. E. Mundt Farum 9-5-16. Olie på lærred monteret på malepap. Lysmål 31 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/221
Ida Emma Charlotte Gisiko-Spärck: Spadserende kvinde i landskab. Sign. Ida Gisiko. Olie på træ. 24 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/219
Joakim Skovgaard: Kvæg i en mørk stald. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 22,5 x 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/218
Wilhelm S. Schacht: "Das Koboltzellertor". Udsigt mod Koboltzellertor i Rothenburg. Sign. W. Schacht. Olie på lærred. 76 x 101.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2421/205
Carl Bøgh: En kronhjort ved en brusende å. Sign. Carl Bøgh. Olie på lærred. 41 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/209
Frederik Grandjean: Portræt af en fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/208
Francesco Cristofano il Franciabigio, efter, ca. 1900: "La Madonna del Pozzo". Madonna med Kristus og Johannes. Usign. Verso betegnet. Olie på lærred. 52 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2421/204
Arne Skottenborg Frederiksen: Marine med sejlskibe. Sign. A. S. Fr. 88. Olie på lærred monteret på malepap. 28 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2421/198
Pietro Krohn: Studie af en gammel kone fra Ærø. Sign. monogram 69. Olie på lærred. 23 x 19,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2421/194
Victor Qvistorff: Marine med to skibe. Sign. V. Qvistorff 1951. Olie på papir monteret på malepap. 16,5 x 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/174
Helge Helme: En ballerina snører sine sko. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 28 x 35,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/189
Signe Andreasen: Udsigt fra Belvedere. Sign. S. A. Belvedere 90. Olie på lærred monteret på malepap. 15,5 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/187
William Henriksen: Interiør i solskin. Sign. Wm. Henriksen. Olie på lærred. 30,5 x 25,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/182
Johan Carl Frederik Viertel: Portræt af en ung officer iført rød jakke. Usigneret. På blændrammen betegnet Viertel fec. Olie på lærred. 50 x 43.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2421/169
Nederlandsk maler, 18. årh.: Marine med fiskerbåde. Usigneret. Olie på træ. 33 x 44,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/180
Luplau Janssen: Legende børn i en sandkasse. Sign. Luplau Janssen 1924. Olie på lærred. 61 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/179
August Plum: Parti fra en smedje men en gammel mand, der ryger pibe. Sign. Plum 1855. Olie på malepap. 32 x 37,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/172
Ubekendt maler, 18. årh.: Ungdomsportræt af Rachel Gierløf (1758-1850) som 15-årig. Usigneret. Olie på lærred. 62 x 49. Oval.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK