2421/​198

Pietro Krohn (f. København 1840, d. sst. 1905)

Studie af en gammel kone fra Ærø. Sign. monogram 69. Olie på lærred. 23×19,5.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 871 (1927), nr. 948 (1931), dennes auktion Winkel & Magnussen 119, del I, 1932 nr. 95.

Minimalt nålehul langs øverste kant. Rensning anbefales.

Fra i Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

3 bud

903386 (Autobud) 1.850 DKK
931457 1.800 DKK
903386 1.500 DKK

Levering i USA fra 810 DKK forudsat den endelige pris ikke overstiger 50.000 DKK