2421/218
Wilhelm S. Schacht (f. 1872, d. 1952, tysk maler)
“Das Koboltzellertor”. Udsigt mod Koboltzellertor i Rothenburg. Sign. W. Schacht. Olie på lærred. 76×101.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 378, 1953 nr. 126.
Enkelte minimale afskalninger. Fold ved blændrammens midte.
Vurdering
Hammerslag