Frederik Grandjean (f. København 1804, d. Odense 1855)
Portræt af en fornem herre. Usigneret. På bagsiden betegnet 'Peint par Grandjean 1841'. Olie på lærred. 27×22,5.
Mindre trykmærke fra blændramme. Mindre krakeleringer. Rensning anbefales.