Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
"Stenpladsen ved Aunsø set over imod Kattrup. Sign. V. P. 19 samt verso Viggo Pedersen 1921. Olie på lærred. 42×62,5
Krakeleringer. Behov for rensning.