Kunst, kunsthåndværk og brugsgenstande af fx bronze eller anden støbt metal. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Skulpturer og bronzer
2419/374
Italiensk blækhus af bronze i form tre løver, hvorimellem maskeroner. 19. årh. Samlet H. 18.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/36Aarhus
Skulptur af patineret bronze i form af bokser. Ej stemplet. 20. årh. H. 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/54Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: “Natten”. Relief af støbt gips. Udført for Thorvaldsens Museum. Diam. 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/60Aarhus
Tre klokkestager af malm, den ene med kvadratisk fodstykke og graveret med keruber. 17. årh. H. 17,5-22. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/72Aarhus
Et par tulipanstager af tin, balusterformet stamme opsat på firesidet fodstykke. 19. årh. H. 21,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/78Aarhus
Bordlampe af patineret bronze, støbt i form af to drenge. Sign. Beck. Cirka 1900. H. eksl. fatning 31,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/108Aarhus
Par klokkestager af mesing, graverede med vikingeornamentik. Barokform. Ca. 1900. H. 22 og 23. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/120Aarhus
Barok kirkefigur af udskåret træ i form af knælende mand. 18. årh. H. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2420/144Aarhus
Et sæt på fire stager af messing. Udført og stemplet hos Skultuna, 1611. No. 92. Ca. 1900. H. 16,5. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2420/239Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: “Musikkens genier spiller”. Usigneret. Relief af gips. 38 x 43.
Vurdering :
2420/246Aarhus
Ubekendt kunstner, 19. årh.: "LA Source". Skulptur af patineret bronze i form af halvnøgen kvinde. Sign. H. 51.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2420/251Aarhus
Religiøs barok figurgruppe af udskåret og bemalet træ i form af Jesus med diciple og barn. 18. årh. H. 39.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2420/289Aarhus
Johan G. C. Galster: Kong Christian X til hest. Stemplet Galster 41. Skulptur af bronzeret metal. H. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/303Aarhus
Jardiniere af galvaniseret jern. 20. årh.s begyndelse. H. 59. L. 70. B. 22.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2420/325Aarhus
Fransk præsentérbakke af forgyldt bronze, rigt støbt med figurmotiv og ornamentik. Cirka 1900. H. 5,5. B. 19,5. L. 34.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2420/382Aarhus
Potte af patineret bronze opsat på fødder. Utydelig stemplet. 20. årh.s. begyndelse. H. 11. Diam. 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/102Aarhus
To helgenfigurer af bemalet gips i form af Kristus og Madonna. 20. årh.s begyndelse. H. 50 og 52 (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/108Aarhus
En samling messing- og kobbertøj, bestående af kulspand, postejform m.m. 18.-19. årh. H. 14-48. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/111Lyngby
Et par stager af af forgyldt bronze, stammer i form af en bjørn. Rusland 19. årh.s anden halvdel. H. 20 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/114Aarhus
Figur af patineret bronze i form af en ibis. 20. årh. H. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/151Aarhus
Et par næstvedstager samt et par barok lysestager af messing. 18. årh. H. 16 - 17 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/161Lyngby
Figur af patineret metal i form af samurai på hest. Moderne fremstilling. 21. årh. H. 83 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2421/164Lyngby
Stephan Abel Sinding: Busteportræt af terracotta i fom af Dante. 1892. Sign. Præget L.P. Jørgensen. H. 25 cm
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/217Lyngby
Ettore Archinti, efter: En skolepige. Skulptur af patineret bronze. Udfyldt. H. 23,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/237Aarhus
Ubekendt kunstner, ca. 1900: Skulptur af hvid marmor i form af en poserende kvinde. Sign. O Kauer. H. 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/256Aarhus
Havekumme af patineret kunststen i form af svane. Ca. 1930. H. 55 L. 72. B. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/258Aarhus
Skulptur af patineret bronze i form af siddende hund. Usign. 20. årh. H. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/259Aarhus
Et par bøgstøtter af patineret bronze i form af sædemænd. Ej stemplet. 20. årh.s begyndelse. H. 22. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2421/260Aarhus
John Henning, efter: Gengivelse af Parthenon-frisen. Frise af patineret gips. 20. årh. Lysmål 35 x 132.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/274Aarhus
Mark Hopkins: Bjørne i skoven. Sign. Mark Hopkins 96, 304/550. Skulptur af patineret bronze. H. 30.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/282Aarhus
Penalhus af rigt udskåret egetræ. 18. årh. H. 6. B. 8. L. 15.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: