2421/4Aarhus
A. Riis Carstensen: Marine med sejlskib ved Grønland. Sign. A. Riis Carstensen. Olie på lærred. 39 x 57.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/10Aarhus
Wilhelm Marstrand: "Abbaten skjemter med unge piger". Sign. monogram 1872. Olie på lærred. 51 x 63.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/16Aarhus
Henry Moore: Linjeskibet HMS Victory i Portsmouth havn. Sign. monogram. Olie på lærred. 72 x 122.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2421/28Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19.årh.: Opstilling med roser på et stenkarm. Usigneret. Olie på lærred. 24 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/40Aarhus
Godfried Schalcken, stil, 17.-18. årh.: Købmanden studerer sine regnskaber. Usigneret. Olie på træ. 34 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/52Aarhus
Viggo Johansen: Portræt af fru Brøndum. Sign. Viggo Johansen. Olie på lærred monteret på lærred. 26 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/58Aarhus
Michael Therkildsen: Parti med en hest under et træ. Sign. monogram. Olie på lærred. 38 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/64Aarhus
Jens Juel, skole, 18. årh.: Portræt af ung kvinde i hvid silkekjole og med høj paryk. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 32 x 29.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/70Aarhus
Oscar Björck: Portræt af doktorinde K. Walter. 1885. Sign. Oscar Björck. Olie på træ. 81 x 33.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/76Aarhus
G. A. Clemens: Jæger skyder efter en flok agerhøns. Sign. G.A.C. 1907. Olie på lærred moneteret på træ. 20 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/82Aarhus
Valdemar Irminger: En dragon trompeter, holdende på en hvis hest. Sign. VJ 79. Olie på lærred. 38 x 27.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/88Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900.: Almueinteriør med en ældre herre. Sign. C. Harcke. Olie på lærred. 64 x 73.
Vurdering :
2421/94Aarhus
Johan Peder Bless: Et par portrætter af et ægtepar. Begge sign. J. Bless 1858. Olie på lærred. Hver 75 x 61. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/100Aarhus
Sigvard Hansen: Aftenstemning fra Moesgaard med ænder ved et åløb. Sign. Olie på lærred. 79 x 101.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2421/104Aarhus
E. V. Bøgh: Forårsdag med blomstrende bede ved en villa. Sign. E.V. Bøgh 1931. Olie på lærred. 25 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/106Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse.: Kystparti med solnedgang. Utydeligt sigeneret. Olie på plade. 30 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/118Aarhus
Peder Holm: Udsigt til Aarhus fra Risskov. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/130Aarhus
N. G. Rademacher: "Bregentved set fra dyrehaven". Sign. N. G. Rademacher. Olie på malepap monteret på lærred. 28 x 37,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/136Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med roser, ranunkel og reseda i et glas. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/142Aarhus
Dansk maler, 19. årh.s midte: "Den vaade Ovn paa Bornholm." Usigneret. Olie på lærred. 35 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/148Aarhus
Joachim Gottfried Wilhelm Weitlandt: Interiør med familien Sörens. Hinterglassmaleri. Lysmål 40 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/257Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: Skovparti med en fiskende dreng. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1926. Olie på lærred. 62 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/264Aarhus
Carl Fischer: “Udsigt fra Taget”. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 73 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/278Aarhus
Sigvard Hansen: Aftenparti fra Belvedere, Italien. Sign. Sigvard Hansen. Olie på lærred. 26 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: