Godfried Schalcken, stil, 17.-18. årh.
Købmanden studerer sine regnskaber ved stearinlysets skær. Usigneret. Olie på træ. 34×28.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 671, 1999 nr. 632.
Retoucheringer. Behov for rensning.