Joachim Gottfried Wilhelm Weitlandt (f. 1756, d. 1821?)
Louis XVI-interiør med snedkerfamilien Sörens i silhuet. Usigneret men dateret 1805. Hinterglasmaleri. I samtidig ramme. Lysmål 40×55.
Lignende værker af Weitlandt er afb. og omt. hos Jørgen Duus, “Silhuetter”, København 1998, s. 108–115. J. G. W. Weitlandt var formentlig tysk født og opholdt sig i København fra 1784 til ca. 1816. Weitlandt giver i sine glasmalerier et charmerende indtryk at tidens interiører.
Glasset er defekt.