Kunst på fx lærred, panel eller papir malet med oliemaling, akrylmaling, tempera eller lignende, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne malerier
i Lyngby
2422/701Lyngby
Jóannis Kristiansen: Færøsk Bygd. Sign. Jóannis Kristiansen. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/702Lyngby
Leif Lage: To kompositioner. Én sign. Lage 85. Akvarel på papir. Lysmål 20 x 14. Bladstørrelse 40 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/703Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med ansigte. Sign. VSO. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/704Lyngby
Leif Lage: Fire kompositioner. Akvarel på papir samt én radering. Bladstørrelse 24 x 16, 31 x 22, 22 x 15 og lysmål 20 x 14. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/706Lyngby
Karin Olesen: "La Femme". Sign. Karin Olesen. Olie på lærred. 30 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/709Lyngby
Poul Ekelund: Model. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/710Lyngby
Jürgen von Wrangel: Uden titel. Sign. JW. Olie på plade. 32 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/712Lyngby
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin. Olie på lærred. 67 x 96.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/713Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Uden titel. Sign. URC 2000. Mixed media collage på litografi. Lysmål 56 x 83.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/715Lyngby
Mogens Balle: "Åbent møde". Sign. M.B.; titel på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 47.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/716Lyngby
Lars Swane: Landskab med hus i baggrunden. Sign. LS 41, samt på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 90.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/717Lyngby
Amariel Nordoy: "Mikladali, posturin komur". Sign. Nordoy 76. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/719Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Goauche på papir monteret på lærred. 60 x 91.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/720Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Ansigt. Sign. WSO. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/721Lyngby
Mogens Hertz: Parti med fiskere. Sign. Hertz 55. Olie på lærred. 60 x 81.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/723Lyngby
Poul Ekelund: Landskab. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 51 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/724Lyngby
Vibeke Alfelt: "Heste og druer", 1983. Sign. monogram. Olie på lærred. 100 x 76.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud: