Klassisk modernisme i Lyngby
2420/744
Olaf Rude: To herreportrætter. Sign. Olaf Rude. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 25. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2421/532Lyngby
Martin Kaalund-Jørgensen: Landskab. Sign. Martin Jørgensen 18. Olie på lærred. 62 x 74.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2421/544Lyngby
Jens Søndergaard: "Hedelandskab", 1954. Sign. Søndergaard 54. Olie på lærred. 90 x 102.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2421/610Lyngby
Agnete Jensen: Opstilling. Sign. AJ. Olie på lærred. 80 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/613Lyngby
Erik Stæhr-Nielsen: Kystparti med skibe. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 18 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/631Lyngby
Svend Engelund: Landskab, Nordjylland. Sign. SE 46. Gouache på karton. Lysmål 20,5x32,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/643Lyngby
Kay Christensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 35 x 53 og 10 x 17. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/646Lyngby
Jeppe Vontillius: To landskaber. Sign. I.V. Olie på lærred. 30 x 36 og 35 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/657Lyngby
Povl Schrøder: Siddende kvinde i rød kjole. Sign. Povl Schrøder. Olie på lærred. 48 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/669Lyngby
Axel Lind: Landskab med sø. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/674Lyngby
Jens Peter Groth-Jensen: "Huse i vintersol". Sign. Groth Jensen 1977. Olie på lærred. 68 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/679Lyngby
Sigurd Swane: To kompositioner. Begge sign. SSw. Olie på lærred. 23 x 33 og 21 x 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/695Lyngby
John Christensen: Vinduesparti. Sign. John C, 1936. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 15 x 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/717Lyngby
Folmer Bendtsen: Skovparti. Sign. Folmer B. 34. Olie på lærred. 100 x 155.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/722Lyngby
Ernst Zeuthen: To fiskerbåde. Sign. Ernst Zeuthen 1930. Olie på lærred. 56 x 79.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/727Lyngby
Johan Thomas Skovgaard: Parti fra Wedi, 1917. Sign. J.T.S., Wedi 1913. Olie på lærred. 27 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/541Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Marias gravlæggelse - frit efter ikon". Sign. på bagsiden S. Havsteen-Mikkelsen. Olie på lærred. 42 x 65.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/565Lyngby
Ebba Carstensen: Skovparti med figurer. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 79 x 63.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/574Lyngby
Olivia Holm-Møller: Landskab. Sign. OHM. Olie på lærred. 71 x 92.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/580Lyngby
Jens Søndergaard: Portræt, 1928. Sign. Jens Søndergaard på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/640Lyngby
Johannes Hofmeister: Landskab. Sign. JH. Olie på lærred. 74 x 91.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/643Lyngby
Folmer Bonnén: Balletdanserinde. Sign. Folmer Bonnén. Gouache på plade. Lysmål 38 x 48.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2422/658Lyngby
Ernst Zeuthen: Skib til havs. Sign. Ernst Zeuthen 1934. Olie på lærred. 79 x 102.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/681Lyngby
Gerda Swane: Landskab. Sign. på bagsiden Gerda Swane, 1951. Olie på lærred. 56 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/695Lyngby
Henning Jensen: Klippeparti. Sign. Henning Jensen. Olie på lærred. 33 x 38,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/698Lyngby
Thorvald Bindesbøll: To skitser i én ramme. Sign. monogram 15. Akvarel og blyant på papir. Samlet lysmål 18 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/700Lyngby
Jürgen von Wrangel: "Port de Dieppe". Sign. J. Wrangel. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/710Lyngby
Jürgen von Wrangel: Uden titel. Sign. JW. Olie på plade. 32 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/712Lyngby
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin. Olie på lærred. 67 x 96.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/716Lyngby
Lars Swane: Landskab med hus i baggrunden. Sign. LS 41, samt på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 90.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/721Lyngby
Mogens Hertz: Parti med fiskere. Sign. Hertz 55. Olie på lærred. 60 x 81.
Vurdering :