Moderne malerier
i Lyngby
2421/713Lyngby
Niels Macholm: "Selvportræt af kone", 1957. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 120 x 137.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/715Lyngby
Frodo Mikkelsen: Uden titel, 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/717Lyngby
Folmer Bendtsen: Skovparti. Sign. Folmer B. 34. Olie på lærred. 100 x 155.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/718Lyngby
Victor Haagen-Müller: Landskab. Sign. V. Haagen-Müller 42. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/720Lyngby
Berit Jensen: "Massernes Pneumatik", 1993. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 185 x 135. Uindrammet.
Vurdering :
2421/721Lyngby
Kirsten Ortwed: "Erik ud af depression", 1981. Sign. Kirsten Ortwed på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/722Lyngby
Ernst Zeuthen: To fiskerbåde. Sign. Ernst Zeuthen 1930. Olie på lærred. 56 x 79.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/723Lyngby
Jørgen Boberg: "Par med mad", 2007. Sign. Boberg. Olie på plade. 32 x 21.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/725Lyngby
Richard Mortensen: Uden titel. Sign. R.M. 70. Tusch på papir. 65 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/726Lyngby
Serge Vandercam: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/727Lyngby
Johan Thomas Skovgaard: Parti fra Wedi, 1917. Sign. J.T.S., Wedi 1913. Olie på lærred. 27 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/730Lyngby
Ib Spang Olsen: "Før Terminen". Sign. Mixed media på karton. Lysmål 50x69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/731Lyngby
Leif Rydeng: Fugle i flugt. Sign. Leif Rydeng. Olie på lærred 43x58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/734Lyngby
Kristian von Hornsleth: F.Y.A.L. 2002. Sign. Hornsleth. Mixed media på plade. Diam. 60. H. 4.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/735Lyngby
Poul S. Nielsen: Uden titel. Sign. Ciro (Pseudonym for Poul S. Nielsen). Olie på lærred. 55x46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/736Lyngby
Selim Turan: Uden titel. Sign. Selim. Mixed media på papir monteret på lærred. 92 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/737Lyngby
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Robert Jacobsen. Gouache på papir. Bladstørrelse 16 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/739Lyngby
Jes Schrøder: "Vinter- februar", 2003. Sign. J.S. 03; sign. med titel og datering på bagsiden. 200 x 180.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/502Lyngby
Jens Birkemose: "Figurer i natten". Sign monogram. Olie på lærred. 120 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2422/505Lyngby
Frodo Mikkelsen: Komposition. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2422/511Lyngby
Viktor IV: Rundetårn, 1966. Sign. og dateret på bagsiden. Bemalet drivtømmer. 62 x 73.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2422/517Lyngby
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 96. Olie på lærred. 180 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
2422/523Lyngby
Joel Slotte: "Nuotio Itäniemellä / The Flame on Hästberget", 2019. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2422/526Lyngby
Frederik Næblerød: "On the Pot". Sign. med titel og datering på bagsiden. Emaljemaleri på lærred. 120 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/535Lyngby
Lise Malinovsky: "Mumie No1", 1997. Sign. Lise Malinovsky på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 105. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2422/541Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Marias gravlæggelse - frit efter ikon". Sign. på bagsiden S. Havsteen-Mikkelsen. Olie på lærred. 42 x 65.
Vurdering :
2422/547Lyngby
Leif Sylvester: "Mand & Hund", 1998. Sign. Sylvester 98. Olie på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/556Lyngby
HuskMitNavn: Byscenel. Sign. HuskMitNavn 08. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2422/562Lyngby
Per Arnoldi, Inge-Lise Koefoed: To kompositioner. Begge sign. Mixed media på papir. Lysmål varierer. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/565Lyngby
Ebba Carstensen: Skovparti med figurer. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 79 x 63.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/574Lyngby
Olivia Holm-Møller: Landskab. Sign. OHM. Olie på lærred. 71 x 92.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/580Lyngby
Jens Søndergaard: Portræt, 1928. Sign. Jens Søndergaard på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/589Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Landskab. Sign. chp med utydeligt årstal. Akvarel på papir. Bladstørrelse. 31 x 43.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/604Lyngby
Michael Loeb: "Donald Duck", 2018. Sign. Loeb. Akryl på lærred. 171 x 102. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/607Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Kompositiom. Sign. WSO. Olie på lærred. 65 x 65.
Vurdering :
2422/610Lyngby
Jørgen Nash: "Seven steps to heaven". Sign. Pen og gouache på papir. Bladstørrelse 51 x 72. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/613Lyngby
Carlo Rosberg: Havneparti, 1959. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/619Lyngby
Kay Christensen: Uden titel, 1967. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 74 x 92.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/625Lyngby
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 70. Tusch på papir. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2422/628Lyngby
Thorbjørn Lausten: Komposition. Sign. T. Lausten 14. Tusch og gouache på papir. 76,5 x 56,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/640Lyngby
Johannes Hofmeister: Landskab. Sign. JH. Olie på lærred. 74 x 91.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/643Lyngby
Folmer Bonnén: Balletdanserinde. Sign. Folmer Bonnén. Gouache på plade. Lysmål 38 x 48.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2422/651Lyngby
Jørgen Boberg: "Modeller". Sign. JB 62. Olie på lærred. 22 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/652Lyngby
Dove Bradshaw: "Persist", 2003. Sign. på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 10 x 9.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/658Lyngby
Ernst Zeuthen: Skib til havs. Sign. Ernst Zeuthen 1934. Olie på lærred. 79 x 102.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/667Lyngby
Ubekendt kunstner: Uden titel. Sign. katia, Paris, 1952. Mixed media. Bladstørrelse 42 x 32.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/670Lyngby
Hafsteinn Austmann: "Aftenlys 1", 1986. Sign. H. Austmann. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/671Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: To kompositioner. Begge sign. Ene måler lysmål 29 x 41 samt 50 x 50. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/674Lyngby
Claus Carstensen: "En marche vers le Pere (Bleeder)", 2007. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 135.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2422/675Lyngby
Judith Fischer-Hansen: "Et Botticiellisk Rytterslag", 1991. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 170.
Vurdering :
2422/678Lyngby
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 02. Akryl på lærred. 50 x 74.
Vurdering :
2422/681Lyngby
Gerda Swane: Landskab. Sign. på bagsiden Gerda Swane, 1951. Olie på lærred. 56 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/682Lyngby
Niels Reumert: "Alperne". Sign. på bagsiden Niels Reumert 1977. Olie på lærred. 76 x 87.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/683Lyngby
Per Arnoldi: Uden titel. Sign. Arnoldi. Akryl på papir. Lysmål 100 x 71.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/694Lyngby
Jóannis Kristiansen: Færøsk Bygd. Sign. Jóannis Kristiansen 79. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
2422/695Lyngby
Henning Jensen: Klippeparti. Sign. Henning Jensen. Olie på lærred. 33 x 38,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/696Lyngby
Mogens Balle: Komposition. Sign. MB. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
2422/698Lyngby
Thorvald Bindesbøll: To skitser i én ramme. Sign. monogram 15. Akvarel og blyant på papir. Samlet lysmål 18 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/699Lyngby
Axel Munch: Uden titel. Sign. AM. Olie på lærred. 42 x 84.
Vurdering :
2422/700Lyngby
Jürgen von Wrangel: "Port de Dieppe". Sign. J. Wrangel. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/701Lyngby
Jóannis Kristiansen: Færøsk Bygd. Sign. Jóannis Kristiansen. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
2422/702Lyngby
Leif Lage: To kompositioner. Én sign. Lage 85. Akvarel på papir. Lysmål 20 x 14. Bladstørrelse 40 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: