Moderne grafik
i Aarhus
2421/563Aarhus
Michael Kvium: "Nature View", 2005. Sign. Kvium 05, 5/30. Akvatinteradering i farver. Bladstørrelse 24 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2420/972
Albert Bitran: Uden titel. Sign. A. Bitran 77, 22/150. Litografi. Lysmål 51 x 41.
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Ikke solgt
2420/953
Torbjørn Olsen: Landskaber, Færøerne. Sign. Tre litografier i farver. Bladstørrelse 24 x 29,6. Uindrammede. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/931
Karel Appel: Komposition med figurer. Sign. Appel 71, 24/100. Litografi. Lysmål 69 x 104.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2420/888
Gudrun Hasle: "Jeg er helle tiden bange for at man vil opdedag ...". Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 69 x 51. U.r.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/874
Bárdur Jakupsson: Færøske landskaber. To litografier i farver. Bladstørrelse 76 x 55 og 55 x 76. Uindrammede. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2420/868
Henry Heerup: Komposition med figurer. Usign. Litografi. Bladstørrelse 25 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2420/867
Henry Heerup: Kunstneren og hans muse. Usign. Litografi. Bladstørrelse 25 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2420/861
Corneille: Fugle og liggende kvinde. Sign. Corneille 85, 223/250. Litografi i farver. Lysmål 59 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/822
Georg Jacobsen: Nonne. Sign. Georg Jacobsen 1960, Særtryk 1/100. Litografi i farver. Lysmål 60 x 42,5.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2420/820
Hans Voigt Steffensen: "Dansende pige". Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2420/797
Paul Colin, efter: "Cie. Gle. Transatlantique". Tryksign. Litografisk plakat. Bladstørrelse 60 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
320 DKK -
2420/784
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/778
Marius Olsen: Måneskinsnat, Færøerne. Sign. Marius Olsen 94. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2420/770
Axel Salto: Fire kompositioner. Sign. Sign. Salto. Træsnit. Lysmål 32 x 25-33 x 26. (4)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/752
Axel Salto: Fire kompositioner. Sign. Salto, eget tryk hhv. 1933 0g 1934. Træsnit. Lysmål hver 26 x 33. (4)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/670
Hans Scherfig: "Løve". Sign. Scherfig, 181/225. Litografi. Trykt hos U.M. Grafik. Lysmål 18 x 27.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2420/654
Hans Scherfig: "Halvaber". Sign. Scherfig, 153/225. Litografi. Trykt hos U.M. Grafik. Lysmål 16 x 25.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2420/639
Martin Bigum: Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 49. Uindrammet. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/599
Corneille: Interiør med kvinde og kat. Sign. Corneille 87, 193/200. Litografi i farver. Lysmål 54 x 74.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/524
Hans Scherfig: "Elefant med buket". Sign. Scherfig, 175/225. Litografi. Trykt hos U.M. Grafik. Lysmål 18 x 27.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/936
Jacob Gadd: "Tintin beundrer Walther". Sign. Jacob Gadd, 32/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/926
Charles Fazzino: "From Hot Pastrami to Cold Salami". 2000. Sign. Tredimensionel serigrafi i farver. Lysmål 16 x 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/922
Martin Bigum: "Havet". Sign. Martin Bigum, 200/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 34 x 49.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2419/909
Jan Voss: Uden titel. To kompositioner. Sign. Voss 82, 8/50 og 29/50. To raderinger. Lysmål hver 26 x 20. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2419/903
Francois Morellet: Bez názvu, U.T. Sign. Morellet, VI/XXV. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 72 x 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/849
Michael Kvium: “Guds krigslist”. Sign. Kvium. Offset i farver. Bladstørrelse 64 x 95,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/808
Hans Scherfig: “Afrikansk elefant”. Sign. Scherfig 1971, 94/150. Litografi i farver. Lysmål 69 x 52.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/768
Hansina Iversen: Uden titel, 2021. Sign. Hansina, 48/99 med datering. Litografi i farver. Bladstørrelse 52 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/638
Kaspar Bonnén: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2419/626
Hans Scherfig: "Fællesskabet". Sign. Scherfig 1972, 95/280. Litografi i farver. Lysmål 44,5 x 62,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2419/635
John Kørner: "Grenen", 2020. Sign. John Kørner, 105/200. Offset plakat i farver. Bladstørrelse 70 × 84. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/614
Salvador Dali: "The resurrection". 1979. Sign. Dali, E.A. 65/75. Litografi i farver. Lysmål 69 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/596
Salvador Dali: Don Quixote. Sign. Dali, 63/249. Radering i farver. Lysmål 44 x 30.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK