2421/261
Kinesisk krukke af porcelæn, dekoreret med fisk og vandplanter. Yuan stil. 19. årh. H. 17,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/267
Et par Canton urtepotteskjulere af emalje samt to prydtræer med blade af glas. 20. årh. H. 10-29. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/240
Thailandsk buddha af forgyldt bronze. Rattanakosin stil. 20. årh.s begyndelse. H. 84.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/144
To kinesiske fade af porcelæn, det ene dekoreret med qilin. Sen Ming, 1368-1644. Diam. 30 og 31. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2421/72
Gao Qipei stil, 19. årh.?: Scroll med klippe, bambus og prunus. Betegnet. Tusch på papir. Billedfelt 177 x 50.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/48
Kinesisk altervase af porcelæn, "dou". Tilhørende stand af træ medfølger. 19. årh. H. inkl. stand 21.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK