2418/90
Kinesisk røgelseskar af porcelæn, stående på tre små fødder, dekoreret i powder blue, gennembrudt låg af udskåret træ med bladværk. 19. årh. Røgelseskar H. 12,5. Diam. 22,5. H. inkl. låg 23.
Røgelseskar med overfladeridser samt aflejringer indvendigt. Låg med flere afslag og større revne. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering
Hammerslag