Emil Orth (f. København 1833, d. sst. 1919)
Landskab ved Trørød. Sign. E. Orth 1861. Olie på papir monteret på malepap. 24×31.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 50, 1954 nr. 25. Bruun Rasmussen auktion 2232, 2022 nr. 140.
Mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.