Nutidskunst
2421/515Aarhus
Louis Marcussen (Ovartaci): "Sister Ovartaci". Rygefantom af bemalet metal og papmaché. L. 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/884
Anne Vibeke Bülow: Uden titel. Sign. monogram, 03. Skulptur af sortmalet lertøj. H. 63.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/876
Sterett-Gittings Kelsey: Golfspiller. Sign. Kelsey 77. Patineret bronze på base af træ. H. inkl base 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/824
Erik Heide: "Lille dyr". Sign. Erik Heide. Patineret bronze. H. 6.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2420/814
Erik Heide: Gående mand. Sign. Erik Heide 2000. Patineret bronze. H. 22,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/810
Sterett-Gittings Kelsey: Springrytter og pige til hest. Sign. Bronze. H. 15 og 16. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/782
Kaj Arne Rugholm Henriksen: Budcykel. Usigneret. Patineret jern. H. 40. L. 72.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/747
Gísli Baldvin Björnsson: Uden titel. Sign. Gísli. Bemalet sten monteret på granitsokkel. H. 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2420/746
Ansgar Elde: To relieffer. Én sign. Delvist dekoreret og glaseret lertøj monteret på træ. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/685
Erik Varming: Uden titel. Sign. EV 89. Bronze monteret på base af sten. 16 x 11 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2420/625
Bjørn Nørgaard: Forarbejde til udsmykningen: "Efter syndefald", 2006. Model i gips. H. 40. L. 49. D. 15.
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/577
Marco Evaristti: "Pige". Sign. M.E. 04. Sølvpatineret metal. H. 27.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/563
Børge Jørgensen: Objekt. Sign. Børge Jørgensen 88. Børstet og poleret stål. H. 70.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2420/559
Børge Jørgensen: Relief. Sign. på bagsiden B.J. 73. Rustfrit stål. 64 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2420/529
Hanne Varming: Model. Sign. HV, 8/20. Mørkpatineret bronze. H. 35.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2419/879
Jens-Flemming Sørensen: Kvindeansigter. Usign. Patineret bronze. H. 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/750
Anker Hoffmann: Model. Sign. AH 46. Med dedikation. Grønpatineret bronze. 24 x 14 x 22.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/734
Anker Hoffmann: Kvindetorso. Sign. AH 55. Mørkpatineret bronze på base af træ. H. 28 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/689
Knud Nellemose: En stående kvinde. Sign. Nellemose, bronzestøbermærke Jensen Cire Perdue. Patineret bronze. H. 35,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/688
Bjørn Nordahl: Kvinde. Sign. B.N. 86; bronzestøberstempel Jensen Cire Perdue. Patineret bronze. H. 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/686
Pipin Henderson: Uden titel. Usign. Patineret bronze på sort granitsokkel Samlet H. 13,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/683
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Rob. Jacobsen. Patineret metal monteret på træplade. Samlet mål 52,5 x 63 x 12.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2419/672
Karen Bennicke: Uden titel. Sign. K.B. 1999. Keramik. H. 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2419/673
Lise Honoré: Uden titel. Sign. Lise Honoré 2008. Dekoreret og glaseret lertøj. H. 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/668
Poul Hansen: Portræt af kunstneren Svend Wiig Hansen, ca. 1963. Usign. Patineret gips. H. 66. B. 31. D. 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/654
Jens-Peter Kellermann: To figurer. Begge sign. Hhv. Bronze og kork på base af sten. H. 20 og 9. B. 6 og 14. D. 6. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2419/631
Frank Paul: To par. Sign. F. Paul 03. Bemalet papmache på en base af træ. H. 26 og 13. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/622
Jørgen Haugen Sørensen: Uden titel. Usign. Bemalet gips. H. 27. B. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2419/595
Jan Voss: Uden titel. Relief. Sign. Voss 88. Papir. Lysmål 56 x 76.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/544
Ib Braun: En mand ridende på et æsel. Sign. Braun 82, 2/3. Patineret bronze, H. 54. B. 39. D. 30.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2419/532
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen. Glasmosaik monteret i jernramme. H. 71. B. 55,5. D. 6,5.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt