Nutidskunst i Aarhus
2420/989
Ib Lauritzen: Tre-delt komposition. Sign. IL 67. Olie på lærred. 23 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/503Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskaber ved havet. Suite på 15 kompositioner. Sign. JH. Olie på masonit. Ca. 21 x 29. (15)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2421/506Aarhus
Her Majesty Queen Margrethe II of Denmark: Skib ved Kvæsthusbroen, 1945. Usign. Farvekridt på papir. Bladstørrelse 30,5 x 25,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/524Aarhus
Peter Brandes: "De-parture", 1995. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 146 x 114.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Næste bud:
2421/533Aarhus
Albert Bertelsen: "Lav tåge, Færøerne". Sign. Albert Bertelsen; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/548Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B. Olie på lærred. 200 x 300. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2421/551Aarhus
Sven Dalsgaard: "Fugleprædiken", 1944. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard med datering. Olie på lærred. 32 x 36.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/560Aarhus
Johnny Madsen: Figur. Sign. Johnny Madsen. Akryl på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/569Aarhus
Bentemarie Kjeldbæk: "La Boqubria 1". Sign. Bentemarie Kjeldbæk 1992; Sign. og datering på bagsiden. Olie på lærred. 212 x 152.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/575Aarhus
Trine Hind: "Éfterladt/Efterladenskab", 2009. Sign. på bagsiden Tine Hind. Olie på lærred. 130 x 170. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/635Aarhus
Kresten Havgaard: "U.T. (Vervix (olsker))". Sign. på bagsiden Kresten Havgaard I 2005. Olie på lærred. 143 x 150.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/641Aarhus
Jens Birkemose: "Tordenvejr - og musik og kat", 2002. Sign. B. Akryl på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/647Aarhus
Walasse Ting: Uden titel. Usign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 21 x 27.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2421/660Aarhus
Torbjørn Olsen: Portræt af musikeren Sebastian, 2010. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Tuschpen på papir. Lysmål 26 x 17.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/740Aarhus
Henrik Busk Andersen: Figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 50 x 120.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/742Aarhus
Torbjørn Olsen: Studie af en kat, 1979. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Bly på papir. Lysmål 25,5 x 20.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/744Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: "Alhambra", 1999. Sign. monogram 99. Olie på lærred. 64 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/749Aarhus
Søren Andersen: "Hytter, tipperne", 2004. Sign. SA samt på blændrammen Søren Andersen. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/756Aarhus
Francois Martin: "Etat des Lieux". Usign. Mixed media på papir med collageelementer. Lysmål 81 x 121.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/758Aarhus
Kai Führer: "Mercy, mercy, mercy". 1982. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/766Aarhus
Robert Storm Petersen: "Cafe Matrosens Lyst". Sign. RS. Tusch på papir. Lysmål 26 x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/767Aarhus
Henrik Busk Andersen: Figur. Sign. monogram. Akryl på lærred. 180 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/768Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Snelandskab med birketræer. Sign. M. Pyaskovsky 96. Olie på plade. 68 x 68.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/778Aarhus
Johannes Hofmeister: Fra Klovenhøj ved Hjørring Bjerge. Sign. JH. Olie på lærred. 71 x 87.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/782Aarhus
Erling Andersen: Uden titel. Sign. Erling A 69. Mixed media på plade. 48 x 91.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/788Aarhus
Jan Christensen: Uden titel, 2024. Sign. monogram; Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/793Aarhus
Yasin Atia: Uden titlel. Sign. Yasin Atia, 2003. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2421/794Aarhus
Henrik Have: Uden titel, 1989. Sign. Have. 89. Mixed media på plade. 122 x 200.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/854Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "Piatis - Lappland", 1954. Sign. Olie på papir. Bladstørrelse 28,5 x 39,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/861Aarhus
Ib Eisner: "Oktober, Dyrehaven". Sign. Ib Eisner med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/883Aarhus
Poul Ekelund: Landskab med drivende skyer. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/886Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Komposition med kvinde og fugl. Sign. Gouache. Bladstørrelse 42 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/890Aarhus
Ib Eisner: Folkeliv på Bakken. Sign. Ib Eisner 53. Olie på lærred. 80 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/892Aarhus
Ronald Burns: Komposition. 1974. Sign. Ronald Burns med dedikation. Mixed media. Bladstørrelse 48 x 38,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/899Aarhus
Ib Eisner: "Damen med den grønde paraply". Sign. Ib Eisner med titel på bagsiden. 50 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/906Aarhus
Lise Blaabjerg: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 85 x 65.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/907Aarhus
Ib Eisner: “Omkring Hubertusjagten". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 36 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/928Aarhus
Peter Nyborg: "Arrows of Shetland", 1997. Sign. Nyborg 97; Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/934Aarhus
Th. Lund Bisgaard: Figurer ved havet. To kompositioner. Sign. Olie på lærred. 29 x 39 og 39 x 49. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/955Aarhus
Finn Mickelborg: Uden titel. Sign. på bagsiden F. Mick. Olie på lærred. 82 x 103.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/956Aarhus
Kjeld Appel: Figurkomposition. Usign. Olie på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/518Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Maybe in automn, 1, 2, 3, 4". Fire kompositioner. Sign. Olie på plade. Hver 150 x 150. (4)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Næste bud:
2422/524Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 82 x 65.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2422/527Aarhus
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK, 10-8-89. Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 64 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/536Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen samt på bagsiden. Olie og collage på lærred. 67 x 79.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2422/548Aarhus
Sergei Sviatchenko: ”When it’s all over snow and love VI”, 2005. Sign. på bagsiden. Olie på lærred, 120 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2422/560Aarhus
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK, september 92 di Bezzo. Gouache og akvarel på papir. Bladstørrelse 104 x 78.
Vurdering :
2422/599Aarhus
Lise Blaabjerg: "Bjerget set fra Fundacion Valparaiso. Spanien". 2007. Sign. Olie på lærred. 59 x 104.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2422/602Aarhus
Poul Anker Bech: Uden titel. Usign. Olie på plade. 31 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/638Aarhus
Albert Bertelsen: "Aftenlys på fjeldet". Norge, 1977. Sign. Albert samt på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2422/644Aarhus
Albert Bertelsen: "Bemalet træ". Sign. Albert Bertelsen med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 100.
Vurdering :
2422/659Aarhus
Peter Voigt: Nøgen kvinde. Sign. på bagsiden Peter Voigt 2023. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/666Aarhus
Giulio Apicella: Gadeparti fra Napoli. Sign. G. Apicella. Olie på plade. 30 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/737Aarhus
Kai Führer: "Don't put all your dreams in one basket". 1982. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/738Aarhus
Niels Grønbech: Skovparti. Sign. N. Grønbech 32. Olie på lærred. 76 x 66.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/763Aarhus
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 90 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/773Aarhus
Ole Finding: Søparti. Sign. Ole Finding, juni 82. Olie på lærred. 24 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/783Aarhus
Jan Christensen: "Landskab", 2024. Sign. monogram; Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/799Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 78. Tuschlavering på papir. Bladstørrelse 149 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/821Aarhus
Åge Fredslund Andersen: "Spanien". 1957. Sign. AFA. Akvarel og pen på papir. Bladstørrelse 23 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/825Aarhus
Verner Hübert Thobiasen: "Autoprocess". 1973. Sign. Hübert 73. Olie på lærred. 40 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/833Aarhus
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: