Nutidskunst i Lyngby
2422/718
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2423/568Lyngby
Ola Billgren: Isabella Rosselini. Sign. Ola Billgren 90, 19/60. Offset i farver. Lysmål 82 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/577Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/592Lyngby
Hans J. Wegner: “Tyrestol” plakat, 1965.Udført i forbindelse med Johan Møller Nielsens bog. Bladstørrelse 84 x 62.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/640Lyngby
Tal R: "Sidste tegning før mars". Sign. mongoram. Offset i farver. Bladstørrelse 100 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/652Lyngby
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "A travers...", 1994. Sign. Erró 1994, alle nummereret. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 30 x 23. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/663Lyngby
Leif Lage: "6 grafiske blade". Sign. Lage 83, 143/300. Mappe med seks litografier. Bladstørrelse 48 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/667Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen, 51/90. Litografi i farver. Lysmål 51 x 37.
Vurdering :
2423/673Lyngby
Cahiers d'Art: En samling tidsskrifter fra Cahiers d'Art. Ni tidskrifter fra hhv. 1930, 1932 og 1933. Bladstørrelse 32 x 25. (9) e3
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/685Lyngby
Per Kirkeby: "Englebarnet”. Fire kompositioner. Sign. Per Kirkeby 1970, 36/100. Offset i farver. (4)
Vurdering :
2423/687Lyngby
Victor Vasarely: "Fixaro II", 1983. Sign. Vasarely, 73/200. Serigrafi i farver. Lysmål 67 x 67.
Vurdering :
2423/688Lyngby
Mogens Balle: "Blå verden", 1962. Sign. Mogens Balle. Prøvetryk 3/10. Litografi i farver. Lysmål 54x69.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
921/470Lyngby
Keith Haring: "Untitled (Medusa)". Sign. K. Haring 86, 14/24. Akvatinte på Hahnemühle Bütten 300g. Bladstørrelse 128,2 x 238,7.
Vurdering :
750.000–800.000 DKK -
921/527Lyngby
Francis Bacon: "Metropolitan Museum of Art", 1975. Sign. (falmet) Francis Bacon, 64/200. Litografi i farver. Lysmål 121 x 88.
Vurdering :
75.000 DKK -
921/528Lyngby
Roy Lichtenstein: "Crak!". Sign. rf Lichtenstein 1964. Offset litografi i farver. Bladstørrelse 48,3 x 69,8.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK -
921/533Lyngby
David Hockney: "Tick it, Tock it, Turn it true“ fra "The Blue Guitar”. Sign. David Hockney, 155/200. Radering i farver. Bladstørrelse 53 x 46.
Vurdering :
20.000 DKK -
921/534Lyngby
David Hockney: "The poet" fra "The Blue Guitar", 1977. Sign. David Hockney, 155/200. Radering i farver. Bladstørrelse 46 x 53.
Vurdering :
20.000 DKK -
921/535Lyngby
Pierre Soulages: "Sérigraphie no. 18", 1988. Sign. Soulages, CCXXXII/CCC. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 89 x 68,5. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK -
921/536Lyngby
Christo: "Package on a Table, project 1961-1988", 1989. Sign. Christo, 54/100. Bladstørrelse 81 x 60,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/538Lyngby
Joan Miró: "Les Grandes Manoeuvres", 1973. Sign. Miro, e.a. pour l'Imprimeur. Ætsning, akvatinte og carborundum tryk. Bladstørrelse 138 x 60.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK -
921/539Lyngby
Otto Dix: "Alte Dirne". Sign. Dix 22. Radering på Velin. Lysmål 39,5 x 34.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK -
921/540Lyngby
Marc Chagall: "Débora la prophétesse", 1958. Sign. M. Ch. Radering med håndkolorering (akvarel). Bladstørrelse 53 x 39.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
921/541Lyngby
Pablo Picasso: "Femme regardant par le Fenêtre". 1959. Sign. Picasso, 28/50. Linoleumstryk i farver. Lysmål 57,5 x 68,5.
Vurdering :
125.000 DKK -
921/542Lyngby
Pablo Picasso: "Le vieux roi", 1959 (6-1-59). Sign. i trykket Picasso med rødt. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 62 x 47.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
2424/559Lyngby
Per Kirkeby: "Hansen-tryk". Sign. PK 09, gat. Oplag 16. Serigrafi i farver. 140 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/568Lyngby
Christo: “Wall of Oil Barrels, The Iron Curtain, Rue Visconti, Paris”. Sign. Offset i farver. Bladstørrelse 89×61. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/571Lyngby
Henry Moore: “Dead ash”, 1979. Sign. Planche VI fra “Trees”. Radering og akvatinte. Bladstørrelse 54 x 44,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2424/577Lyngby
Salvador Dalí: Tre kompositioner fra ”The Twelve Tribes of Israel”, 1972-73. Alle sign. Radering i farver. 66 x 50. (3)
Vurdering :
2424/583Lyngby
Clay Ketter: "Hiedra", 2003. Sign. med titel og datering på bagsiden. Fotografi. 54 x 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2424/607Lyngby
Claus Carstensen: "Krydsland, Exil", 1992. Sign. Carstensen 92, 34/100. C-print i farver. Bladstørrelse 45 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/631Lyngby
Louis Sidoli: "Bright Idea", 2010. Sign. og nummereret på certifikat på bagsiden. 3D Lenticular. 60 x 60.
Vurdering :
2424/637Lyngby
Ola Billgren: "Ola Billgren Bilstoder". Sign. Ola Billgren 79, 162/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 63 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/640Lyngby
Richard Mortensen: "Svensk ko". Sign. Mortensen 34/80, EA 1/8. Serigrafi. Bladstørrelse 75 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/643Lyngby
Richard Mortensen: "L'Empereur de Chine dans l'opera". Usign. Serigrafi. Bladstørrelse 64 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/649Lyngby
Erik A. Frandsen: "Blokering". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen, 11/16. Litografi i farve. Bladstørrelse 49,5 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/654Lyngby
Poul Gernes: “Med kærlig hilsen”. Sign. Poul Gernes. Seks serigrafier i farver. Udgivet af Borgen. Bladstørrelse 45×38. I original portofolio. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/655Lyngby
Richard Mortensen: "Svensk ko", 1934/80. Sign. Richard Mortensen. Serigrafi og tusch tegning. Sign. Richard Mortensen Julen 79. Uindrammede. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/705Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: To kompositioner. Sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 54 x 76. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2424/715Lyngby
Bjørn Nørgaard: "Ragnarok". Sign. Bjørn Nørgaard, 2/20. Litografi i farver. Bladstørrelse 74 x 56.
Vurdering :
2424/718Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 92. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/735Lyngby
Jens Birkemose: To kompositioner. Sign. J. Birkemose, 24/90. Litografi i farver. Lysmål 85 x 59. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/736Lyngby
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge sign. M. Landgreen 2005. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 75. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/738Lyngby
Carl-Henning Pedersen, Egill Jacobsen: To kompositioner. Litografi og træsnit i farver. Lysmål 75 x 56 og 65 x 44. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/739Lyngby
Lars Nørgård: To kompositioner. Begge sign. Lars Nørgård 2005. Litografi i farver. Lysmål 53 x 36. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/741Lyngby
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes, 67/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2424/742Lyngby
Preben Hornung: To kompositioner. Litografi og håndkoloreret litografi. Lysmål 62 x 46 og 61 x 48 (2)
Vurdering :
2424/743Lyngby
Karel Appel: To kompositioner. Begge sign. Appel 1973, 102/120 og 100/120. Litografi i farver. Lysmål 56 x 68. (2)
Vurdering :
2424/744Lyngby
Per Kirkeby: To kompositioner fra "Rebeccas billedark", 1974. Offset i farver. (2)
Vurdering :
2424/746Lyngby
Henry Heerup: "Kattekillingen". Sign. Heerup 91, 120/200. Litografi i farver. Lysmål 48 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/747Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 30/36. Litografi. Lysmål 75 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/751Lyngby
Tróndur Patursson: Uden titel. Sign. Tróndur Patursson 003, 56/150. Litografi i farver. Lysmål 50 x 72.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/752Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen, 57/250. Litografi i farver. Lysmål 56 x 74.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/757Lyngby
Joan Miró: “Miró”, 1972. Tryksign. Miró, 498/1000. Litografi i farver. Lysmål 70×54.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2424/759Lyngby
João Penalva: "Album Men Asleep". 2018. Sign. João Penalva, Ed. 196/400+20 A.P. Trykt hos Guide Artes Gráicas. 17x21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/763Lyngby
Erik A. Frandsen: "Red". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen 93, 11/14. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/765Lyngby
Richard Smeets (ed.), Adolphe Mouron Cassandre, m.fl.: "From Lithography to Photo-Offset", 1955. Tryksign. Offset i farver. 42 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: