Nutidskunst
2423/568Lyngby
Ola Billgren: Isabella Rosselini. Sign. Ola Billgren 90, 19/60. Offset i farver. Lysmål 82 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/923
Jacob Gadd: "Hold den gode tone-md. Butterfly ed.". Sign. Jacob Gadd, 42/75. Giclèetryk i farver. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2422/936
Walasse Ting: "Hot and Sour Soup", 1969. Sign. og dateret. Album med 22 litografier i farver. Bog nr. 734. 41 x 30.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2422/922
Tróndur Patursson: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. T. Patursson 03. Litografi i farver. Lysmål 51 × 71. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2422/910
Aage Gitz-Johansen: Seks figurkompositioner. Usign. Træsnit. Lysmål 25,5 x 19,5. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2422/780
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 86/110. Litografi. Bladstørrelse 66 x 48. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2422/775
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 86, prøvetryk. Radering. Lysmål 18 x 13,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/769
Aage Gitz-Johansen: To kompositioner. Ene sign. Blæk og gouache på papir. Bladstørrelse 41 x 31 og 31 x 41. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2422/766
Aage Gitz-Johansen: "Tidsvandring - Fragment". Usign. Gouache på papir. Bladstørrelse 49 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/751
Arne Haugen Sørensen: "Toro" og "Vision". Begge sign. To raderinger. Lysmål 32 x 37 og 29 x 32,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/718
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2422/722
Walasse Ting: Uden titel. Sign. Ting 74, 9/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 86.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2422/711
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA - 95, e.a. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 38.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2422/697
Christo: “Wall of Oil Barrels, The Iron Curtain, Rue Visconti, Paris”. Sign. Christo, 137/150. Bladstørrelse 89 x 61. U.r.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2422/693
Dan Sterup-Hansen: "Seks farvezinkografier". Sign. og nummereret. Zinkografi i farver. Bladstørrelse 36 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/691
Claus Carstensen: “Beckett-Mappen”. Alle blade sign. Carstensen, 8/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 38×28. Undrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2422/684
Bjørn Nørgaard: “De dage paven kom til Damaskus”. Komplet mappe, et tryk er indrammet. Bladstørrelse 60 × 65. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2422/690
Bjørn Nørgaard: “5 farve litografier”. Alle sign. monogram 89, 191/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 31 x 24 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/689
Peter Martensen: "(Tegnøvelser)". Sign. Peter Martensen 86, EA 3/5 I. Radering. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/687
Peter Martensen: Uden titel. Sign. Peter Martensen 87, 1/8. Radering. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2422/679
Hans Scherfig: “Afrikansk elefant”. Sign. Scherfig 1971, 33/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 × 56. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2422/677
Martin Bigum: "Radical Myth (Judd)". Sign. Martin Bigum 94, HC. Litografi i farver. Lysmål 71 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2422/668
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. Ole Schwalbe 87. Serigrafi på lærred. 52 x 52.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2422/649
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "Amazon", 1993. Sign. Erró 1993, 54/200. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 96 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2422/634
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "Indian", 1993. Sign. Erró 1993, XXIV/C. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 114 x 78. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2422/632
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 2/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2422/631
Marco Evaristti: “All Good Things Must Come To an End”, 2011. Fem C print i farver. Lysmål 56 × 40. (5)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2422/622
Robert Rauschenberg: Uden titel. Sign. Rauschenberg 80, 6/150. Offset i farver. Lysmål 80 x 59.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2422/598
Maurice Estève: "Matinailles", 1956. Sign. Estève, 105/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 56.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2422/592
"Derriere le Miroir". Usign. Elleve tidsskrifter med litografiske kompositioner. Udgivet af Galerie Maeght 1969-1975. 38 x 28. (11).
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2422/586
Martin Kippenberger: "Théodore Géricault - Martin Kippenberger, Le radeau de la Méduse". Sign. MK 96. Serigrafisk plakat.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2422/583
Maurice Estève: "Jour de Fête", 1952. Sign. Estève, Epreuve d'artiste 19/20. Litografi i farver. Lysmål 49 x 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2422/577
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2422/568
Ole Ahlberg: Uden titel. Sign. Alberg 07, 27/50. Giclée tryk. Lysmål 70 x 59.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2422/544
Per Kirkeby: "Perspektivet". Sign. PK 85, EA II/III. Træsnit. Bladstørrelse 80 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2421/950
Bárdur Jakupsson: Uden titel. To kompositioner. Litografi i farver. Bladstørrelse 37 x 52. Uindrammet. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2421/871
Bjørn Nørgaard: Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 35×28, 29×37 og 37×28. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/853
Aage Gitz-Johansen: Komposition med fugle. Sign. monogram. Gouache og kul på papir. Bladstørrelse 48,5 x 63. U.r.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2421/844
Zacharias Heinesen: Landskab, Færøerne. Sign. Zacharias Heinesen. Litografi. Bladstørrelse 55 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2421/841
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen, II/X. Litografi. Bladstørrelse 100 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/840
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 54/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/839
Amariel Nordoy: Havneparti, Færøerne. Sign. Nordoy, 93. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/792
Hans Henrik Lerfeldt: “New York City Ballet - Tivoli”. Sign. Lerfeldt. Offsetplakat. Lysmål 84 x 61 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/763
Bjørn Nørgaard: Figurkomposition. Sign. Bjørn Nørgaard. Litografi i farver. Bladstørrelse 55 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2421/752
Jørgen Nash: "Forårshilsen". Sign. Jørgen Nash 1989, 143/250. Litografi i farver. Lysmål 68 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/748
Per Kirkeby: "Elverhøj". Sign. PK 2000, 103/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2421/733
Poul Anker Bech: "Opbrud" Sign. Poul Anker Bech 1986, 35/80. Litografi i farver. 49x66.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2421/728
Jan Voss: Uden titel. Sign. Voss 84, 2/50. Træsnit i farver. Bladstørrelse 55 x 76.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2421/719
Walasse Ting: Komposition. Sign. Ting 90, Artist Proof. Litografi i farver. Lysmål 71 x 98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2421/676
Georges Braque: Opstilling. Tryksign. G. B. Litografi i farver. Lysmål 64 x 46.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/667
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition med kvinde. Sign. Lerfeldt 77, 291/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 72 x 56.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/640
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard - 84, 181/500. Radering i farver. Lysmål 34 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2421/620
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 90/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2421/617
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 93/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2421/614
Erik Heide: Kanin. Sign. Erik Heide 1989 med dedikation. Litografi. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/611
Torbjørn Olsen: Udsigt mod Nolsoy, Færøerne. Sign. Torbjørn 08. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 74. U.r.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/589
Richard Winther: Uden titel. Sign. R. Winther. Litografi i farver. Bladstørrelse 46 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2421/571
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition. Sign. Lerfeldt 88, 454/730. Litografi i farver. Lysmål 46 x 39.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2421/577
Salvador Dalí: To kompositioner fra ”The Twelve Tribes of Israel”, 1972-73. Begge sign. Radering i farver. 50 x 66. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2421/562
Kirsten Klein: "Vestjydske hegn II". Sign. Kirsten Klein. Fotogravure. Lysmål 26 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/565
Joachim Koester: "Spent in ways...", 1992. Sign. Joachim Koester, 1/2, på bagsiden. Silketryk i farver. Bladstørrelse 28 x 39,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/556
Per Kirkeby: Uden titel, 1978-79. 10 raderinger. Sign. Per Kirkeby 78/79, 5/10. Raderinger. Varierende mål. (5).
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK