Kunst på papir tegnet med fx blyant, tusch, pen og vandfarve eller trykt som træsnit, radering, mezzotinte eller litografi. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre grafik & tegninger
i Aarhus
2421/22Aarhus
Thorvald Bindesbøll: Samling på ni mindre dekorationsmønstre. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 11 x 11-16 x 22. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/277
Peter Ilsted: Tre interiør motiver. Betegnet Original radering af Peter Ilsted. Mezzotinter. Lysmål 27 x 25-36 x 30. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/280
Jan Janssonius: “Totius Iutiæ Generalis Accurata delincatio”. Koloreret kobberstik. Lysmål 46 x 58. U.r.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/112
Peter Ilsted: “Den gamle stue”. 1920. Opus 40. Sign. Peter Ilsted. Mezzotinte i sort/hvid. Lysmål 60 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/100
Christen Købke: Munter scene fra et drikkegilde i det fri. Usigneret. Pen og bly på papir. Lysmål 17,5 x 23.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2420/82
Ubekendt maler, 19. årh.: Empire portræt af en kvinde. Usigneret. Akvarel på papir. Lysmål 23 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK