Trykt kunst på papir, fx litografi, serigrafi og radering, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne grafik
i Lyngby
2422/679Lyngby
Hans Scherfig: “Afrikansk elefant”. Sign. Scherfig 1971, 33/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 × 56. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/684Lyngby
Bjørn Nørgaard: “De dage paven kom til Damaskus”. Komplet mappe, et tryk er indrammet. Bladstørrelse 60 × 65. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/685Lyngby
Axel Salto: Uden titel. Sign. Salto. Træsnit. Bladstørrelse 23 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/687Lyngby
Peter Martensen: Uden titel. Sign. Peter Martensen 87, 1/8. Radering. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/688Lyngby
Ejler Bille: “Otte farve litografier". Sign. Ejler Bille 88, 215/250. Litografi i farve. Bladstørrelse 26 x 20. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/689Lyngby
Peter Martensen: "(Tegnøvelser)". Sign. Peter Martensen 86, EA 3/5 I. Radering. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/690Lyngby
Bjørn Nørgaard: “5 farve litografier”. Alle sign. monogram 89, 191/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 31 x 24 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/691Lyngby
Claus Carstensen: “Beckett-Mappen”. Alle blade sign. Carstensen, 8/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 38×28. Undrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/693Lyngby
Dan Sterup-Hansen: "Seks farvezinkografier". Sign. og nummereret. Zinkografi i farver. Bladstørrelse 36 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/697Lyngby
Christo: “Wall of Oil Barrels, The Iron Curtain, Rue Visconti, Paris”. Sign. Christo, 137/150. Bladstørrelse 89 x 61. U.r.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/705Lyngby
Marcel Duchamp: Komposition. Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse 32 x 23. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/707Lyngby
Asger Jorn: "OHÉ!", fra serien “Occupations”, 1960. Sign. Jorn 44, 6/50. Radering. Lysmål 15 x 12.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/708Lyngby
Hans Scherfig: "Ensom Elefant". Sign. Hans Scherfig 1966, 117/200. Litografi i farver. Lysmål 45 x 61.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/711Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA - 95, e.a. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 38.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/714Lyngby
Axel Salto: To figurer. Sign. Salto, eget tryk. Træsnit. Bladstørrelse 83 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/718Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 98. 96/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/722Lyngby
Walasse Ting: Uden titel. Sign. Ting 74, 9/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 86.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: