2419/970
Henrik Busk Andersen: Figurer. To kompositioner. Sign. monogram. Akryl på lærred. Hver 50 x 40. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2419/957
Guillaume Lo A Njoe: Figurer. Sign. Guillaume Lo A Njoe, 1966. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/945
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B; Sign. Birkemose B 2006 på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/919
Lis Zwick: "Dvakabyggarnas vårdans I". LZ 69. Olie på plade. 21 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2419/934
Bernhard Lipsøe: Figurkomposition. Sign. B. Lipsøe 81. Akvarel på papir. Bladstørrelse 55 x 76.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/924
Leon Møller: Motiv fra Færøerne. Sign. LM. Olie på lærred. 25 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/923
Inge Hørup: To kompositioner. Begge sign. Inge Hørup. Olie på plade. 122 x 24. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/920
Anna Maria Lütken: Interiør. Sign. AML. Olie på lærred. 39 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2419/916
Johannes Hofmeister: Landskab ved havet. Sign. JH. Olie på lærred. 35 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/915
Ubekendt maler, 20. årh.: Opstilling. Sign. E.W. Olie på lærred monteret på malepap. 32 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/910
Ubekendt maler, 20. årh.: Vinterlandskab. Sign. C.C. Olie på malepap. 21 x 32.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2419/878
Finn Pedersen: Abstrakt komposition. Sign. Finn Pedersen 82. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2419/882
Henrik Busk Andersen: Figur i landskab. Sign. monogram. Akryl på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2419/880
Lyubov Mirdjavadova: Portræt. Sign. monogram. Olie på lærred. 42 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
440 DKK -
2419/855
Maja Lisa Engelhardt: "Landskab IV". Sign. Håndkoloreret monotypi i farver på papir. Bladstørrelse 40 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/850
Henrik Busk Andersen: Tre figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 60 x 120.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/844
Wiliam Skotte Olsen: Ansigtkomposition. Sign. WSO. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/831
Ubekendt maler, 20. årh.: Nøgen kvinde. Usigneret. Olie på lærred. Lysmål 44 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/829
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/827
Leif Tingkær: Uden titel. To kompositioner. Sign. Leif Tingkær. Olie på papir. Lysmål 45 x 35.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2419/822
J.V. Martin: "Himmelhunden". Sign. J. V. Martin. 90. Olie og lakfarve på papir. Bladstørrelse 59 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/819
Helge Ernst: Komposition. Sign. HE. Olie på lærred. 81 x 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/817
Poul Pava: "Do you remember blå mandag". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 101 x 101. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/816
Poul Pava: "Love is also art". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2419/814
Eduard Borregaard: Haveparti. Sign. E. Borregaard. Olie på lærred. 61 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/806
Johannes Hofmeister: "Figur ved Mole", 1977. Sign. JH. Olie på plade. 30 x 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2419/805
William Hansen: Kystparti med mor og barn, 1962. Sign. monogram. Olie på masonit. 55 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/788
Knud Nielsen: Uden titel, 1977. Sign. Knud N med datering. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 58 x 41.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/780
Dan Ray: Uden titel, 1973. Sign. på bagsiden Dan Ray med datering. Olie på lærred. 85 x 85.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/772
Poul Winther: "Opstilling med citroner", 1974. Sign PW. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/770
Hans Chr. Thomsen: Figurkomposition, 1985. Sign. Hans Chr. Thomsen med datering. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/764
Torbjørn Olsen: Selvportræt, 1973. Sign. Torbjørn Olsen med datering. Bly på papir. Lysmål 25,5 x 18,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/757
Jørgen Nash: Uden titel. Sign. Jørgen Nash, 2003. Polykrom emalje på metal. 15 x 15.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/753
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 160 x 160.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/752
Hugo V. Pedersen: Sommerdag med badegæster ved stranden. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2419/728
Helge Ernst: Uden titel. Sign. HE. Olie på lærred. 55 x 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/732
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen. Olie på papir monteret på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/731
Preben Wölck: "Forårsjord". Sign. Wölck; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/727
Niels Østergaard: Skovskitse, 1963. Sign. Niels Østergaard. Olie på lærred. 32 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/726
Herbert Gentry: Uden titel. Sign. Gentry 62. Olie på lærred. 58 x 48.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2419/723
Kai Lindemann, Seppo Mattinen, Hans Voigt Steffensen: Tre kompositoner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 33. Lysmål 15 x 21. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/719
Ib Geertsen, Mogens Andersen, Robert Jacobsen: Tre kompositioner. To sign. Goauche på papir. Bladstørrelse varierer (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/718
Kehnet Nielsen, Jens Birkemose: To kompositioner. Sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 29 x 21 og 32 x 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/717
Preben Wölck: "Komposition 702-M". Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 54x65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/712
Jacob Stangerup: V, 2011. Sign. Jacob Stangerup. Blyant og kul på papir. Bladstørrelse 36 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/711
Herbert Gentry: Uden titel. Sign. Gentry 61. Olie på lærred. 50x40.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2419/710
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. WSO. Olie på plade. 61x50. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/708
Harald Engman: Gadeparti. Sign. Harald Engman. Olie på lærred. 30 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2419/707
Kurt Rasmussen: "Kaos", 2002-03. Sign. KR; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/679
Ruben Gelardi: Interiør med en død fugl på bordet. Sign. Ruben Gelardi 63. Olie på plade. 77 x 66.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2419/678
Lars Swane: Marklandskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 75 x 90.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2419/677
Ubekendt maler, 20. årh.: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2419/676
Carsten Vammen: Kystparti fra Skagen. Sign. C. Vammen, Skagen. Olie på masonit. 16 x 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2419/664
Tolli: Landskab, Island. Sign. Tolli. Olie på lærred. 20 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/656
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. Wiig Hansen 88. Pastel på papir. Lysmål 48,5 x 63,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2419/655
Rögnvaldur Skúli Árnason: Tre landskaber. Alle sign. R. Skúli A., hhv. '12 og '17. Olie på lærred. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2419/659
Alfred H. Lilliendahl: Uden titel. Sign. AHL - 49; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2419/651
Herdis Gelardi: Byparti. Sign. Herdis Gelardi. Olie på malerpap. 25x32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/637
Peter Bonde: Uden titel, 1995. Sign. Peter Bonde 95. Olie på papir. Bladstørrelse 87 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/643
Roger Dérieux: Huse. Sign. Roger Dérieux. Olie på papir. Lysmål 20 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2419/639
Axel Lind: Vinterlandskab. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt