2421/​545

“Swivel Chair”. Kontorstol med kopstykke af massivt ask, stel af poleret stål monteret på hjul, sæde med lyst skind. Model PP 502. Designet 1955. Udført og stemplet hos PP Møbler.

Modellen blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 29. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 30. sept. - 16. okt. 1955.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, bd. 3, s. 324–327.

Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, s. 56.

Wegner blev inspireret af den kritik, som overlæge, professor, dr. med. & phil. Eigill Snorrason rettede mod den samlede Danske design- og møbelbranche for ikke at tage hensyn til ergonomi. Snorrason havde i sin kritik dog peget på, at Wegners Kohornstol med samme rygstøtte som den Runde Stol var en ergonomisk korrekt undtagelse, og de to indledte en dialog. Resultatet af denne dialog mellem to dybt engagerede fagfolk blev Kontordrejestolen med sin store lavt-siddende lændestøtte udført i massivt træ. Kilde PP Møbler.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Mindre mærke på højre armlæn.

I Aarhus
Vur­dering

50.000–60.000 DKK

1136317 40.000 DKK