2421/923
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Cirkulær krukke af lertøj. Dekoreret med horndekoreret dekor i blåt og brunt, indvendigt dekoreret med transparent glasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. H. 21,5. Diam. 34.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Brændingsrevner indvendigt. Glasurafslag på fodrand.
Vurdering