2418/​42

Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med fisk og tang. Monteret som bordlampe. Sign. Tong Huaju. Mærket Tongzhi, men sen Qing/Republik. 19.-20. årh. H. ekskl. montering 28.

Afskalning på tang-dekorationen i venstre side. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag