2421/875
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Armstol af mahogni. Sædehynde betrukket med patineret brunt skind. Model 4382. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre hak/afslag.
Vurdering
1135774 |