Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Oxford”. Et par højdejustérbare kontorstole på hjul med drejestel af forkromet metal, sæde, ryg og armlæn betrukket med lyst skind. Formgivet 1965. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, skjolder og farvedifference. Tørt skind/ trænger til læderpleje. En stol med manglende beslag med skind på ene armlæn. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Tvangssalg, 1. maj 2024
30 bud