2421/​859

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Syveren”. Sæt på 14 skalstole af grålakeret træ, ben af stål. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (14)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afskalninger.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

4 bud

864665 8.500 DKK
1036359 8.000 DKK
894426 7.500 DKK
864665 7.000 DKK