2421/​85

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

“Kronborg, Den store gavl og Duetårnet”. Usigneret. Olie på træ. 27×21.

Proveniens: Boet efter Anna Hammershøi, Bruun Rasmussen auktion 61, 1955 nr. 218.

Enkelte ridser. Behov for let overfladerensning.

Fra i Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

11 bud

835280 5.500 DKK
801392 (Autobud) 5.000 DKK
835280 4.800 DKK
801392 (Autobud) 4.600 DKK
835280 4.400 DKK
801392 4.200 DKK
867811 (Autobud) 4.000 DKK
801392 3.800 DKK
867811 (Autobud) 3.400 DKK
101714 3.200 DKK
867811 3.000 DKK

Levering i USA fra 810 DKK forudsat den endelige pris ikke overstiger 50.000 DKK