2420/​907

Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)

Daybed af eg med justérbar opklappelig ryg med tremmer af bøg. Løse dybhæftede hynder i sæde og ryg betrukket lyst uld. Model 200. Udført hos L. Chr. Larsen & Søn for Frem Røjle, 1950–1960'erne. L. 200.

Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens møbelmesse i Fredericia 1957. Litteratur: Mobilia 1957.

Fremstår med alders- og brugsslitage. herunder ridser, pletter og mærker. Uld med pletter og smuds.

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

3 bud

977441 8.000 DKK
923333 7.500 DKK
1119581 7.000 DKK