2420/​851

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Y-stolen”. Sæt på fire armstole af eg. Sæde udspndt med flettet papirgarn. Formgivet 1949. Udført hos Carl Hansen & Søn. (4)

To sædehynder betrukket med sort skind medfølger.

Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Papirgarn med pletter.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

13 bud

869654 8.500 DKK
1157008 8.000 DKK
1156493 7.500 DKK
947995 7.000 DKK
869654 (Autobud) 6.500 DKK
947995 6.000 DKK
869654 (Autobud) 5.500 DKK
1135977 5.000 DKK
869654 4.800 DKK
924466 4.600 DKK
1139685 4.400 DKK
61224 4.200 DKK
1046681 4.000 DKK