328/22
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på seks spisebordsstole med ben af forkromet stål. Sæde og ryg af sortlakeret træ. Model 3107. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, skrammer, smuds samt nogle lakafslag. Manglende dækbeslag under sæder.
Tvangssalg, 1. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud