2420/​859

Carl-Harry Stålhane, m.fl. (f. 1920, d. 1990)

Fire miniaturevaser samt en større vase af stentøj. Miniaturevaser dekoreret med hhv. blågrå, sorte, brune, grønne og røde glasurer. Grønsort vase modelleret med dekor i relief, Sign. Ateljé, CHS. Udført hos Rörstrand, Sverige. Rund vase med lang hals dekoreret med gul glasur. Sign. Kjell Jonsson, Mora. H. ca. 5–18. (5)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Rødglaseret vase med hårrevne og afslag ved øverste kant.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

11 bud

848824 (Autobud) 2.200 DKK
507638 2.100 DKK
848824 1.850 DKK
507638 (Autobud) 1.800 DKK
848824 1.750 DKK
507638 (Autobud) 1.250 DKK
882182 1.200 DKK
507638 (Autobud) 1.150 DKK
882182 1.100 DKK
507638 1.050 DKK
296282 1.000 DKK