2421/​581

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Skænk af eg, front med to skydelåger, dekoreret med udskæringer i form af bladranker. Indvendigt med justérbare hylder. Udført hos Mikael Laursen. 1940'erne. H. 95. B. 139. D. 58.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker. Greb med mindre reparationer.

I Aarhus
Vur­dering

25.000–30.000 DKK