2418/​820

Ray Eames (f. 1912, d. 1988)

Charles Eames (f. 1907, d. 1978)

“Aluminium Group”. Lænestol af aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg senere betrukket med sort skind. Udført og mærket hos Herman Miller.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Et armlæn med gennemgående revne/brud. Senere skind med pletter, folder og slitage.

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag