2420/​632

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Frits Henningsen: Lænestol af mahogni, sæde, ryg og sider med betræk af delvist dybthæftet hestehår. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. 1930–40'erne.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Det ene bagben med reperation.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

4 bud

106569 3.600 DKK
510262 3.400 DKK
106569 3.200 DKK
827717 3.000 DKK