2419/859
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Løse hynder i sæde og ryg betrukket med ternet lys uld. Beslag og samlinger ved armlæn af messing. Udført hos Getama, Gedsted. (2)
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 8–9, 1958 ill. i annonce.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter og smuds. Tørre, hængende gjorde med revner.
Vurdering
Hammerslag
15 bud