2421/​805

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Vase af lertøj dekoreret med hornglaserede blomster i brune og blå nuancer på cremefarvet base. Sign. HAK, stemplet Danmark. H. 18,7. Diam. ca. 14.

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Talrige glasurafslag på fodrand, samt et på øverste kant. Dekor på side med trykmærke/afslag.

I Lyngby
Vur­dering

2.000 DKK

801465 1.000 DKK

Levering i USA fra 550 DKK forudsat den endelige pris ikke overstiger 50.000 DKK