2421/805
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj dekoreret med hornglaserede blomster i brune og blå nuancer på cremefarvet base. Sign. HAK, stemplet Danmark. H. 18,7. Diam. ca. 14.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Talrige glasurafslag på fodrand, samt et på øverste kant. Dekor på side med trykmærke/afslag.
Vurdering
801465 |