Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Armstol af mahogni. Løs sædehynde betrukket med dybthæftet, patineret naturskind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1981.
Model præsenteret på udstillingen “Kunsthåndværk & Kunstindustri” på Kunstindustrimuseet, den 27. april - 9. maj 1944. Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 6, juni 1944, s. 90. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 104–105.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Højre armlæn med løse samlinger. Skind på en knap på hynde mangler. Skind med pletter og smuds.
4 bud