Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)
“Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni på krydsbensfoldestel med messing afslutninger. Top med kehlet kant, beslag af messing. Formgivet 1940. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 53. Diam. 85.
Proveniens: Danske Bank.
Model presented at The Copenhagen Cabinetmakers' Guild Exhibition at Designmuseum Danmark, 1940. Literature: Grete Jalk [ed.]: “40 Years of Danish Furniture Design”, vol. 2, p. 115.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
3 bud