2419/​834

Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)

“Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni på krydsbensfoldestel med messing afslutninger. Top med kehlet kant, beslag af messing. Formgivet 1940. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 53. Diam. 85.

Proveniens: Danske Bank.

Model presented at The Copenhagen Cabinetmakers' Guild Exhibition at Designmuseum Danmark, 1940. Literature: Grete Jalk [ed.]: “40 Years of Danish Furniture Design”, vol. 2, p. 115.

Dette emne handles i fuldmoms

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.500 DKK

3 bud

18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK