2421/​874

Ray Eames (f. 1912, d. 1988)

Charles Eames (f. 1907, d. 1978)

“Aluminium Group”. Et par armstole af forkromet aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg betrukket med sort uld. Udført og mærket hos Vitra. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To plastiksko mangler på en stol. Uld med pletter.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

11 bud

855127 5.000 DKK
864665 4.800 DKK
846158 (Autobud) 4.600 DKK
864665 4.400 DKK
846158 4.200 DKK
855127 (Autobud) 4.000 DKK
846158 3.800 DKK
855127 (Autobud) 3.600 DKK
846158 3.400 DKK
855127 3.200 DKK
864665 3.000 DKK