2420/​950

Tove & Edvard Kindt-Larsen (f. 1906, d. 1994, Edvard Kindt-Larsen: f. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982. )

Armstol med stel af teak. Sæde betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen.

Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 27. udstilling på Kunstindustrimuseet 1953. Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 3, s. 318–319.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med slitage og defekter. Porøst skum.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

248892 4.000 DKK