2421/​552

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Fritstående to-personers sofa opsat på seksbenet krydsstel af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med naturskind. Model 4118. Formgivet 1930. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 87. D. 78. L. 134.

Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 2, s. 93.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter.

I Lyngby
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

815442 21.000 DKK