2421/579
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Den Røde Stol”. Stol med stel af Cuba mahogni, sæde og ryg betrukket med sort hestehår. Model 4751. Formgivet 1933. Udført hos Rud Rasmussen snedkerier, med etiket herfra.
Brugsslitage herunder ridser og mærker. Hestehår med mindre optrævlinger, pletter og smuds. Defekte gjorde.
Vurdering