2420/​575

“Cigaren”. Et par lænestole med stel af eg, løse hynder betrukket med lyst uld. Model GE 240. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. (2)

Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 13.-16. maj 1954.

Litteratur: “Møbler” nr. 6–1954, s. 9.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

6 bud

827879 14.500 DKK
1039823 14.000 DKK
869654 13.500 DKK
1039823 13.000 DKK
869654 12.500 DKK
1039823 12.000 DKK