2420/​582

Alfred Christensen

Højrygget lænestol med stel af bejdset bøg, betrukket med grønligt velour. Model 23B. Udført hos Slagelse møbelværk. 1940'erne.

Litteratur: Slagelse møbelværks produktkatalog nr. 4401, 1944.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag